Az évek óta sikeresen működő program célja a határon túli magyarokkal való szoros kapcsolattartás, egymás kulturális örökségének, hagyományainak és történelmének megismerése. A nemzeti összetartozást szolgáló program keretében magyarországi iskolák tesznek látogatást a szomszédos országok magyarlakta településein, majd a következő alkalommal az itteni intézmények látják vendégül a korábbi fogadó intézményeket. Az elmúlt években osztálykiránduláson vehettek részt többek közt a Padányi, a Dózsa és a Szilágyi iskolák tanulói a Dél- és a Felvidéken valamint Erdélyben. A tavaly házigazda szerepet betöltő Gyergyóditróból most 29 nyolcadik osztályos diák és 4 kísérő érkezett Veszprémbe, hogy felfedezzék városunkat.
Az idelátogató vendégeket Némedi Lajos köszöntette a városházán pénteken. Az alpolgármester mesélt az épület történetéről, a hivatal működéséről, Veszprém gazdag történelméről és a város életében kulcsfontosságú szerepet betöltő intézményekről. Egyben arra biztatta a gyerekeket, később is térjenek vissza Veszprémbe, akár a magyar-magyar kapcsolatok ápolásáért, akár csak azért, hogy itt végezzék felsőfokú tanulmányaikat, hiszen az egyetemen magas színvonalon tanulhatnak több hiányszakmát is, amelyekkel garantáltan megalapozhatják a jövőjüket.
A diákok és kísérőik összesen öt napot töltenek városunkban, ezalatt betekintést nyernek a Dózsa iskola hétköznapjaiba, valamint látogatást tesznek Veszprém turisztikailag frekventált helyszínein.
Gyergyóditró Romániában, Hargita megye északi részén terül el, a Gyergyói-medence második legnagyobb települése Gyergyószentmiklós után. Közigazgatásilag hozzátartozik Orotva és Cengellér. Székely község, jelenleg mintegy 5500 fős lakosságának 98%-a magyar ajkú. 742 méter magasságban épült, legmagasabb pontja a Pricske tető. Határában kékes színárnyalatú gránitkemény kőzet fordul elő, melyet a községről ditroitnak neveztek el. Helyi legendák szerint egy ditrói árva lányhoz köthető a közeli Gyilkos-tó keletkezése. Ditrói családi gyökerekkel rendelkezett a telefonhírmondó feltalálója, Puskás Tivadar: édesapja, Puskás Ferenc Gyergyóditró szülötte volt. Tiszteletére szakképző líceumot neveztek el a település központjában.