A közel 8000 kilométert megjárt veszprémi versenyzők alig győztek válaszolni a szinte egymás szavába vágó érdeklődő kérdésekre. A kis létszámú, ám annál kíváncsibb közönségnek a világjárók a pár perc után kialakult barátságos hangulatban részletesen meséltek mindenről, amire csak szóba került.
- A nagyobb városokban ugyan van valamiféle KRESZ, de sokkal inkább az számított, kinek mekkora a járgánya, vagy hogyan helyezkedik - mesélték mosolyogva a sivatagi városokat megjárt indulók. - Mindennapos eseménynek számítanak a kisebb-nagyobb koccanások, horpadások, amit a helyiek derűvel viselnek. A 74. horpadás már senkit sem izgat különösebben. Az egyik városban egy két kilométeres útszakas megtétele bő másfél óránkba került, de ennek ellenére ott senki sem idegeskedik vagy stresszel. Ez utóbbi amúgy is messze elkerüli az afrikaiak nagy részét, hiszen annak ellenére, hogy sokaknak szinte semmije sincs, mindannyian mosolyognak, alapvetően boldogak.
- Az átlagéletkor ugyan 47-48 év Maliban, de ezt a számot a magas csecsemőhalandóság is lefelé húzza - részletezték. - Leginkább az AIDS problémáról hallunk mi itt Európában, közben maláriában talán tízszer is annyian meghalnak. Főleg a kisgyermekek, 0 és 5 éves koruk között. Kórházak, orvosok inkább csak a nagyobb településeken vannak, de a falvakban élőkhöz nem nagyon jutnak el az orvosságok, és ők sem tudnak minden beteggel a városba utazni. Vannak hagyományos gyógyítók, akikről azt tartják, hogy jól ismerik az egyes gyógyhatású növényeket, amelykről még apjuktól tanultak, aki pedig az ő apjától ... és így tovább. Persze ez részben igaz is lehet, de olykor éppen az adagolás a gond, vagy túl keveset vagy túl sokat adnak a betegnek. Szóval az egészségügyi helyzet nem valami fényes - tudtuk meg.
- Akadt olyan szállás, ahol volt vezetéknélküli internet is - mesélték az egyik kép kapcsán. - Általában műholdas kapcsolattal megoldott a csatlakozás, hiszen óriási távolságok vannak - tudtuk meg. Az iskolarendszerben a legtöbb fiatal nem tud résztvenni, így a lakosság 80%-a analfabéta. Valószínűleg egyes országokban a kormánynak sem érdeke, hogy ezen drasztikusan változtasson, hiszen a több gondolkodó több gondot is jelent - hangzott el. - Léteznek azért középiskolák, egyetemek a nagyvárosban, de bizonyos szakmák, például a fogorvosi elsajátítására más országokba érdemes utazni.
A megtett sokezer kilométer sárgával jelölve
- Hozzájuk képest civilizált, magasan fejlett ország hazánk is, de így is van mit tanulnunk Afrikától, ami az életszemléletet, a dolgoknak a helyes értékelését illeti - értettek egyet az utazók. - Többen közülünk újra nekivágna, és valószínűleg neki is vág a kalandnak jövőre.