A magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban igen kedvezőtlen. Az elhalálozásokban a szív- és érrendszeri betegségek - és ezen belül a stroke - vezető szerepet töltenek be. Az elmúlt években útjára indított ’Ne késlekedj’ kampány elsősorban a stroke tüneteire, a habozással töltött idő csökkentésére és az azonnali mentőhívás jelentőségére hívta fel a figyelmet, idén pedig a pitvarfibrilláció felismerésére, kezelésére kerül a hangsúly. Kevesen tudják ugyanis, hogy aki ebben a betegségben szenved, ötször nagyobb eséllyel kap gutaütést.
A pénteki „Szívvel a stroke ellen” sajtótájékoztató célja a kampány fontosságának, valamint a megelőzés, a szűrővizsgálatok és az időablak jelentőségének tudatosítása volt.
Dr. Strenner Zoltán önkormányzati képviselő, a Közjóléti Bizottság elnöke elmondta: nagy örömmel tölti el, hogy az önkormányzat, a Csolnoky Ferenc kórház és az Országos Mentőszolgálat évek óta példás együttműködést és kölcsönös segítségnyújtást tanúsít. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kezelés mellett a megelőzés is rendkívül fontos, így buzdított mindenkit a sportolásra és az egészséges étkezésre.
Dr. Rácz Jenő, a Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója szerint a stroke-ot ma sajnos nem veszik elég komolyan, pedig Magyarországon évente mintegy 50 ezer embert érint ez a betegség. A főigazgató hangsúlyozta, hogy a hatékony megelőzés és kezelés csak akkor lehetséges, ha a megfelelő eszközök és háttér is rendelkezésre áll. A Csolnoky Ferenc Kórház az elmúlt három év alatt 11 milliárd forintnyi fejlesztést tudott megvalósítani többek közt a sürgősségi ellátás,az onkológia és az eszközfejlesztés területén, de további korszerűsítések is tervben vannak.
Dr. Imre Piroskától, a Csolnoky Ferenc Kórház Neurológiai Osztály osztályvezető főorvosától megtudtuk, hogy
a stroke három fő tünete a száj félrehúzódása, beszédzavar, illetve féloldali végtaggyengeség.
Tisztában kell lenni azzal, hogy minél hamarabb történik a segítségnyújtás, annál inkább csökkennek az esélyek a szövődmények kialakulására és az életminőség romlására.
Dr. Sydó Tibor, a Csolnoky Ferenc Kórház II. Belgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosa elmondta: világviszonylatban óriási emelkedés figyelhető meg a szélütéssel diagnosztizált betegek számában, minden hatodik ember szenved el stroke-ot. Az agyi érkatasztrófa nem okoz fájdalmat, így az emberek gyakran halogatják a szakemberhez fordulást, pedig a betegségben szenvedők sürgős kórházi kezelésre szorulnak.
Kiss Attila, az Országos Mentőszolgálat mentőtisztje szerint az elsősegélynyújtás oktatásában sajnos nem kap elég hangsúlyt a helyzetfelismerés, hogy mikor kell segítséget nyújtani. A kampány ezt a hiányosságot is hivatott pótolni.
A ’Ne késlekedj’ kampányt a Veszprémi Petőfi Színház is támogatja. Oberfrank Pál igazgató fontosnak tartja, hogy a színház az ilyesfajta kezdeményezések mellé álljon, így például támogatja mellrák elleni küzdelmet, és évről évre véradást is szervez. Oberfrank Pál úgy gondolja, a testi épségünk mellett ugyanúgy oda kell figyelni a mentális egészségre is, mert sokszor a pozitív gondolkodás is csodákra képes.