Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ irányításával, a Széchenyi 2020 program keretében 9,5 milliárd Ft európai uniós támogatással megvalósuló és november végén záruló, TÁMOP-6.2.5-B-13/1-2014-0001 azonosítószámú, „Szervezeti hatékonyság fejlesztése az egészségügyi ellátórendszerben − Területi együttműködések kialakítása” elnevezésű, projekt az Egészségügyért Felelős Államtitkárság stratégiai célkitűzéseinek támogatására kidolgozta az egészségcentrikus szolgáltató rendszer felépítésének alapjait.
A program egyik legjelentősebb eredményterméke az alapellátás módszertani megújítása, mely során a közösségi egészségszervezés központjában az egyén, a páciens áll. Az emelt szintű alapellátás, azaz a lakóhely közeli egészség szolgáltatás (LESZ) szakemberek csoportja által nyújtott, általánosan hozzáférhető, közösségközpontú, átfogó népegészségügyi és egészségügyi szolgáltatások összessége lesz, amely a releváns közösségi egészség szükségleteket képes majd szakszerűen ellátni.
Az utóbbi évtizedekben az egészségügyi ellátás és a technológiák robbanásszerű fejlődésével, a társadalom öregedésével megnőtt az igény az egészségügyi szolgáltatások iránt. A költségek folyamatos növekedése hatalmas terhet ró az állami finanszírozási kapacitásokra, egyben a lakosság teherviselő képességére is.
A költségek növekedése mellett természetes jelenség, hogy a társadalom tagjai eredményesebb egészségügyi szolgáltatásokat igényelnek, azaz gyógyulási élményüket maximalizálni kívánják. Ennek következtében minden országban egyre nagyobb teret nyer az egészségügy eredményesség-mérésének szükségessége, a létrehozott egészségérték pontos értékelése.