A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságnak, valamint a Veszprémi Rendőrkapitányságnak helyt adó épület helyén korábban laktanya állt, amelyben a Magyar Királyi Szent László 4. Honvéd Gyalogos Ezred III. zászlóalj állomásozott. „A zászlóalj 1943-ban a 34/III. zászlóaljjal együtt a Don menti Urivnál vérzett el. Béke poraikra” – olvasható a kapitányság előtt található emlékművön a veszprémi honvédek sorsa.
Trianon után az országot területében és lakosságában megcsonkították, a '40-es években néhány területet – a fasiszták által irányított országok közbenjárására – visszacsatoltak Magyarországhoz – vázolta a doni tragédia előzményeit Rainer Pál történész. Amikor a németek a Szovjetunió ellen vonultak, attól tartva, hogy a háborúból kimaradva a már visszakapott területeket is elveszthetjük, az ország vezetése önként döntött a hadba lépés mellett, még mielőtt azt a németek kérték volna. „Ez egy rossz, és megkockáztatom, hogy bűnös döntés volt, a következményeit mindannyian ismerjük.”
A magyar félnek sikerült elérnie, hogy nem a teljes magyar honvédséget, hanem annak csak nagyjából harmadát, három hadtestet kellett bevetnünk az oroszok ellen. Ez a hadsereg nagyjából 207 ezer főből állt, akik tavasszal és nyáron érkeztek a Don folyóhoz. A magyar csapatoknak egy kétszáz kilométer hosszú sávot kellett megszállniuk és védeniük a folyó mentén, erre alkalmas fegyverzet és utánpótlás nélkül.
1943. január 12-én az oroszok megindultak, és nagyjából két hét alatt letörték az ellenállást. A magyar csapatok – bár sokan nem érezték sajátjuknak a háborút, elvégre a hazájuktól több ezer kilométerre kellett harcolniuk – hősiesen helytálltak, teljesítették a parancsot. „A katonának nem az a dolga, hogy mérlegelje a parancsot, hanem az, hogy végrehajtsa”. A magyar katonák nem irányítói, hanem elszenvedői voltak a háborús eseményeknek. A hadsereg veszteségeiről pontos adataink nincsenek, de a becslések alapján 49 ezren haltak meg, ugyanennyien megsérültek és 26-27 ezer fő hadifogságba került – a foglyok közül sokan soha nem tértek haza.
A doni katasztrófa 73. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a fegyveres erők képviselői lerótták kegyeletüket a 73 éve elesett, megsebesült és fogságba esett honfitársaink emléke előtt, és elhelyezték koszorúikat az emléktáblánál.