A dokumentum szerint a nyugat-balkáni útvonalon érkező menekültáradat továbbra is súlyosan aggasztó, kezeléséhez összehangolt fellépésre van szükség, fel kell hagyni a migránsok más uniós országokba való továbbküldésének gyakorlatával, fel kell hagyni a koordinálatlan, egyoldalú intézkedésekkel.
A nyilatkozat leszögezi: végre kell hajtani a menekültek szétosztásáról hozott döntést, a menedékkérők viszont nem választhatják meg szabadon, hogy melyik tagállamban akarnak menedéket kérni. Világossá teszi a dokumentum azt is: a külső határokon meg kell tagadni a belépést azoktól, akik nem tesznek eleget a beutazási feltételeknek, és menedékkérelmet sem akarnak az adott országban benyújtani.
EUROPOL: TÍZ ÉVE NEM VOLT EKKORA A TERRORVESZÉLY
Több mint tíz éve nem volt ekkora terrorveszély Európában - figyelmeztetett Rob Wainwright, az Europol európai rendőri együttműködési szervezetének igazgatója.
Wainwright - aki korábban a brit elhárításnál (MI5) a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni ügyosztályt vezette - megismételte, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet újabb nagyszabású merényletekre készül a kontinensen. "Számítani kell arra, hogy az IÁ vagy más, vallási alapon szerveződő terrorcsoport lesújt valahol Európában azzal a céllal, hogy a polgári lakosság körében hatalmas veszteségeket okozzon" - hívta fel a figyelmet az igazgató.
Úgy vélte, nem csupán csoportokkal, hanem magányos elkövetőkkel is számolni kell. Wainwright szerint az egyedül támadó merénylők jelentette veszély nem csökkent, a terrorcsoportokhoz kapcsolódó kockázattal párhuzamosan ugyanúgy fennáll, mint eddig.
Az Europol becslései szerint időközben 3-5 ezerre nőtt azon európaiak száma, akik terrorista kiképzőtáborban jártak, háborús tapasztalatot szereztek, majd visszatértek Európába. Wainwright arra figyelmeztetett, hogy a kontinensre visszatérő külföldi harcosok növekvő száma az EU-tagállamokat teljesen új kihívások elé állítja.