Éppen 100 éve, 1916. április 13-án hunyt el Eötvös Károly politikus, ügyvéd, író, publicista és országgyűlési képviselő, aminek az alkalmából a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár egész évben különleges programokkal várja az érdeklődőket.
Halálának évfordulóján, szerdán családtagjai, a könyvtár dolgozói és a városvezetés képviselői mellett szép számmal jelentek meg civilek is a könyvtár színházkert felőli főbejáratánál található Eötvös Károly szobornál, hogy leróják tiszteletüket.
Schreiber Márta, a könyvtár igazgatóhelyettese a Pesti Hírlapban 1916. április 17-én megjelent cikket olvasta fel, melyben Eötvös temetéséről és személyéről emlékeztek meg, aki „mindenhol a szépet és az életet látta, a poézis lelke volt maga”. Ezt követően a jelenlévők – Némedi Lajos alpolgármester, Pálmann Judit, a könyvtár igazgatója, a Veszprém Megyei Főügyészség, a Magyar Jogász Egylet Veszprém Megyei Szervezete, a Veszprém Megyei Ügyvédi Kamara, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület, az Eötvös Károly Magyar Tengere Alapítvány, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Veszprém Megyei Tagozata és a Mezőszentgyörgyi Általános Iskola képviselői – elhelyezték az emlékezés koszorúit és virágait.
Eötvös Károly 1842. március 11-én született Mezőszentgyörgyön. A Pápai Református Kollégiumban tanult, majd jogi tanulmányokat végzett. 1872-ben a veszprémi kerület képviselőjévé választotta. Csatlakozott a Deák-párthoz, ahol a párt lapjának, a Pesti Naplónak lett vezércikkírója, majd 1878-ban Pesten megnyitotta híressé vált ügyvédi irodáját. 1882-ben a tiszaeszlári vérvád perben vállalta a védelem vezetését, ami nemzetközileg a legismertebb magyar személlyé tette. 1884-ben egy időre visszavonult a politikától, majd 1887-től, főként Nagykőrös képviselőjeként vett benne részt ismét, 1910-ig az országgyűlés tagja maradt. Élete utolsó évtizedében elsősorban irodalommal foglalkozott, összes műveiből 24 kötetet adott ki a Révai kiadó. Utazás a Balaton körül című elbeszélésfüzére mellett leghíresebb műve A nagy per. Emellett írt novellákat, anekdotákat, életrajzi és közéleti arcképeket. 1916. április 13-án hunyt el.
A koszorúzás után Brassai Zoltán irodalomtörténész a prózaíró, dr. Kovácsfiné dr. Nagy Judit, a Magyar Jogász Egylet Veszprém Megyei Szervezetének elnöke pedig az ügyvéd Eötvösről tartott előadást a könyvtárban, majd Sashalmi István helytörténeti kutató mutatta be a szabadságharc két veszprémi huszárjáról szóló könyvet.