A rendezvény beharangozó sajtótájékoztatóját csütörtök reggel tartották a Hangvillában. Porga Gyula polgármester emlékeztetett: Veszprémben a Gizella-napok nyitja meg a szabadtéri fesztiválszezont, amit a nyár folyamán minden hónapban újabb jelentős művészeti fesztiválok követnek. A Gizella-napokban azt a kulturális sokszínűséget ünnepeljük, ami egész évben jellemző Veszprémre. A rendezvénysorozatban minden városi intézmény szerepet vállal, és fontos partnerek a szervezésben az érsekség és a Magyar Honvédség, illetve azok a növekvő számú civilek, akik képviseltetik magukat. A tudományos programok mellett a szórakozni vágyók is megtalálhatják a számításaikat (az Óváros téri színpadon fellép például a Maszkura és a tücsökraj, a Mrs Columbo, Marót Viki és a Nova kultúr, az Infusion Trio, a Kistehén és az LGT Emlékzenekar is.)
Mivel idén Veszprém viseli a Finnugor Kulturális Főváros címet, ez a város által szervezett legnagyobb ünnepségen is megjelenik majd. Újra kinyit a kertmozi a Színházkertben, az itt megjelenő filmkínálat (láthatjuk többek között a Saul fiát, a Liza a rókatündért illetve a a Balaton Methodot vagy az Amy-t is) érdemes arra, hogy friss élményekkel gazdagodjunk - fogalmazott a polgármester.
Ring Júlia, a Veszprém Programiroda kommunikációs munkatársa kijelentette: az elmúlt években megszokott programok mellett idén nagy hangsúlyt kapnak az egyházi intézmények rendezvényei és a gyerekprogramok is. A Pannonfíling Mozgóképes Találkozó szervezőivel pályázatot hirdettek: a jelentkezők feladata az lesz, hogy 24 óra alatt egy ötperces rövidfilmet forgassanak. Az ünnepi gála május 7-én, szombaton 17:30-kor kezdődik a várszínpadon, a rendezvénysorozat azonban nem ér véget a gálával, vasárnap is számos program várja az érdeklődőket.
A fesztivál egyik kuriózuma lesz az István és Gizella történetét bemutató zenés játék, amiről a sajtótájékoztatón Szabó Gyuláné, a Veszprém-Passau Baráti kör elnöke és Erdélyi Ágnes, Veszprém Város Vegyeskarának karnagya beszélt. Elmondták, hogy a zenés történelmi játék teljesen új perspektívába helyezte István és Gizella történetét. A fiataloknak szánt előadást Stefan Daubner álmodta meg, ebben a király és a királyné a történelem sakktábláján mozognak: a történet kezdetén a tizenéves későbbi uralkodópár szembesül azzal, hogy sorsuk másként alakul majd, mint amit korábban elképzeltek. A játék a gregoriántól a táncritmusokig terjedően széles zenei spektrumot fed le. A darabot korábban már Bajorországban és Budapesten is bemutatták, a szólista főszereplők bajor fiatalok, a kórusban azonban veszprémiekkel is találkozhatunk. A darabot három nyelven – latinul, németül és magyarul adják elő, a közönséget felirat segíti a történet megértésében.
A Gizella-napok teljes programját itt találja.