Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Miért jó Japánban gyereknek lenni?

2016. május 28. 17:50
A nemzetközi Gyermeknap alkalmából a japán gyermekünnepeké volt a főszerep május 28-án, szombaton a Laczkó Dezső Múzeumban. „A Japán gyermekünnepek – avagy miért jó Japánban gyereknek lenni?” című eladást Pápai-Vonderviszt Anna japanológus tartotta, aki első kézből beszélt a témáról, hiszen 3 éves korában családjával Japánba költözött és több, mint hat évet élt a szigetországban.

Japánban szinte összeszámlálhatatlanul sok ünnepet tartanak számon, a tradícionális családi, állami és vallási ünnepek mellett külön ünnepnapja van például a tengernek, a természetnek, a hulló faleveleknek, az első hóesésnek, vagy a cseresznyefák virágzásának – utóbbi a turisták körében is rendkívül népszerű.

Az előadónő három jelentősebb gyermekünnepről mesélt részletesen: 03. 03-án tartják a Lányok ünnepét, 05. 05-én a Fiúk ünnepét (ez tekinthető egyébként az általános Gyermeknapnak Japánban), 11. 15-én pedig a három-, öt- és hétéveseket ünneplik.

Pápai-Vonderviszt AnnaPápai-Vonderviszt Anna

A Lányok ünnepén (Hinamacuri) a lányos házak kézzel készített hina-babákat helyeznek el szerte a lakásban, hogy a család női tagjai egészségesek legyenek és elkerülje őket a balszerencse. Egy ilyen baba értéke forintra átszámolva többszázezres nagyságrendű is lehet, nem csoda hát, hogy anyáról lányára öröklődnek az értékes darabok. A szokás eredetileg Kínából származik, ahol régen a folyóba engedték a babákat mintegy áldozatként, mert úgy tartották, a baba elnyeli a bűnöket és a rossz szerencsét.

A Fiúk ünnepének (Tango no Sekku) célja szintén az, hogy a család fiútagjait egész életüknek szerencse, boldogság és egészség kísérje. A koi pontyokat ábrázoló papírsárkányok jellegzetes díszei az ünnepnek, ezeket általában egy hosszú rúdra kötik. A japánok úgy tartják, a ponty képes árral szembe úszni. Az a ponty, amelyik árral szemben úszik, előbb-utóbb elér egy forráshoz, ahol az égbe száll és sárkány lesz belőle: ez az erőt, a kitartást, illetve az akarat érvényesítését szimbolizálja.

A 7-5-3 fesztivál (Shichi Go San) napján a kicsiket egy shinto szentélybe kísérik a szüleik, ahol hálát mondanak az istenségeknek a gyermekekért és hosszú életért fohászkodnak számukra. A gyermekek egy hosszúkás rúd alakú cukorkát kapnak ajándékba, amely a hosszú élet szimbóluma. A tradíció a szamurájoktól ered, az ő fiaik ugyanis öt éves koruktól hordhattak először hakama-t, azaz tradicionális japán férfiruhát. A lányok esetében a szokás hét éves kortól engedélyezte az obi, japán selyemöv viselését.

Akit érdekelnek a japán gyermekjátékok és szokások, azok június 26-ig a Japán Alapítvány Budapesti Irodájának vándorkiállítását is megtekinthetik, melynek címe „Papírsárkányok, pörgettyűk és babák Japánból”. A tárlat anyaga a régi japán hagyományokra visszatekintő, játékeszközöknek számító papírsárkányok és pörgettyűk, valamint a japán babakészítés remekeiből mutat be egyedülálló válogatást.

Szabó Virág
Domján Attila
további cikkek
Nem hagyják elveszni Veszprém fénybe borulásának történetét Laczkó Dezső Múzeum Nem hagyják elveszni Veszprém fénybe borulásának történetét A Lackó Dezső Múzeum munkatársai a Műszaki és Közlekedési Múzeum szakembereivel közösen elkezdték feldolgozni a nemrég elhunyt id. Gombor József hagyatékát. Néhány éven belül lehet, hogy új formában, de ismét láthatja a közönség Veszprém fénybe borulásának történetét. 2024. július 19. 13:01 Európa szintű kiállítás nyílt a Várbörtön Múzeumban Európa szintű kiállítás nyílt a Várbörtön Múzeumban Nem csupán a régmúlt történeteit meséli el, komoly morális kérdéseket is felvet a Várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás, aminek hivatalos megnyitóját kedden délután tartották, most pedig már bárki szabadon látogathatja. Hogyan lehet büntetni úgy, hogy közben ne vegyük el a lehetőségét, hogy az ember visszailleszkedjen a társadalomba? Utópia mindez, vagy realitás? A választ a látogatókra bízzák miután megismerték Európa utolsó várbörtönéből kialakított múzeumot Veszprémben. 2024. április 3. 1:50 Végre egy kiállítás, ahol nem törött cserepekkel teli poros tárolók között bolyongunk Végre egy kiállítás, ahol nem törött cserepekkel teli poros tárolók között bolyongunk Törött és kopott cserepekkel, edényekkel teli poros tárolók, informatívnak beállított, de valójában unalmas molinók. Nem éppen az a kép, ami alapján nagy kedvet kapnánk egy helytörténeti kiállításhoz. Pedig egy város, az otthonunk múltja lehet nagyon izgalmas is, például ha személyes tárgyakon és történeteken keresztül, innovatív módon közelítjük meg. Szerencsére a Laczkó Dezső Múzeum új, Veszprém történelmét bemutató Emlékgép című állandó kiállítása is ilyen lett. 2024. március 1. 17:07 A Somló-hegy kincseit mutatja be a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítása A Somló-hegy kincseit mutatja be a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítása A Magányos hegy kincsei - Évezredes történetek a Somló-hegyen címmel új régészeti kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Múzeumban január 30-án. 2024. január 25. 18:21

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.