Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Britannia szavaz – maguk alatt vágják a fát?

2016. június 23. 10:35
Ma rendezik a népszavazást az Egyesült Királyságban arról, hogy a monarchia kilépjen-e az Európai Unióból. Az eredményt péntek reggel jelentik be.

A brexit – a British Exit, vagyis brit kilépés – hónapok óta uralkodó téma a brit közéletben és az egész Unióban. A népszavazás David Cameron miniszterelnök kampányfogása volt: azért ígérte meg, hogy újraválasztása esetén megrendezik, hogy ezzel kifogja a szelet az euroszkeptikus pártok vitorlájából, és elhalássza szavazóikat. Cameron a kampány idején is számos EU-kritikus üzenetet fogalmazott meg – azt azonban ő sem gondolta komolyan, hogy Nagy-Britanniának hátat kellene fordítania az uniónak: amióta kiírták a népszavazást, a bennmaradás egyik legnagyobb szószólója lett a miniszterelnök.

David CameronDavid Cameron

A brexitet támogatók elsősorban az érzelmekre próbáltak hatni kampányukban. Azt mondták, hogy helyre kell állítani az Egyesült Királyság szuverenitását, a briteket érintő döntéseknek Londonban kell megszületnie, nem Brüsszelben. A kilépés-pártiak bevándorlóellenes hangulatkeltéssel is próbálkoztak: azonban fontos megjegyezni, hogy itt nem a szír meg afgán menekültekről (vagy nem-menekültekről) beszélünk, hanem az unión belül áttelepülőkről (köztük a magyarokról is): a brexit elsősorban az ő mozgásukat korlátozná.

A gazdasági szakemberek, vállalkozók jellemzően unióbarátok. Az elmúlt hónapokban sorra jöttek ki a gazdasági prognózisok arról, milyen hatásai lennének az Egyesült Királyság kilépésének az országra: az megroppantaná a gazdaságot, és ha valószínűleg nem is okozna Görögország-szintű válságot, olyan visszaesést jelentene, amihez a britek nincsenek hozzászokva. Az Európai Unió ugyanis elérte azt a célt, amiért létrehozták: kialakult a közös piac, és Európa ehhez a piachoz alakította gazdaságát. Az Egyesült Királyságnak így is, úgy is a kontinens lesz az egyik legfontosabb kereskedelmi-gazdasági partnere, és ha meg akar jelenni az uniós piacon, az uniós szabályozásokhoz kell igazodnia – beleszólása azonban már nem lesz ezek kialakításába. Ráadásul külsősként drágább lesz a brit vállalatoknak megjelenni az európai piacon.

A britek maguk is érzik a helyzet súlyosságát: a napokban megrohamozták a pénzváltókat (hetven százalékkal nagyobb forgalmat generáltak, mint ami az év ezen szakában normális), hogy fontjukat euróra és dollárra váltsák, a brexit esetén ugyanis pénznemük értéke is megzuhanna.

A brit kilépés hatásai Magyarországot is elérnék: első körben azok járnának rosszul, akik fontban tartják a pénzüket, vagy brit tulajdonú vállalkozásokkal vannak kapcsolatban akár részvényesként, akár munkavállalóként. A mi szempontunkból azonban nem ez lenne az igazán lényeges változás, hanem az, hogy több tagországban is felbátorodhatnak az euroszkeptikusok, és népszavazási hullám indulhat, ami – végletes esetben – az EU széthullásához is vezet.

Racionálisan senkinek nem érdeke kilépni az unióból, még azoknak sem, akik nettó befizetők, mint az Egyesült Királyság – egy érzelmileg felfokozott helyzetben azonban könnyen a szuverenitás mellett voksolhatnak még olyan áron is, hogy anyagilag jelentősen rosszul járnak vele.

Ha a britek mégis a kilépés mellett döntenek, az Egyesült Királyság akkor sem egyik pillanatról a másikra tűnik el az EU-tagországok közül, hanem egy többéves egyeztetési folyamat után, ami során kemény diplomáciai-politikai egyeztetések révén dől el az EU és a UK további viszonya.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az új brit miniszterelnök Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az új brit miniszterelnök Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az Egyesült Királyság miniszterelnöke, miután a Labour választási győzelme után III. Károly király pénteken felkérte az új kormány megalakítására. 2024. július 5. 15:02 A jobboldal előretört, több kormány pedig megbukott az EP-választás után Európában A jobboldal előretört, több kormány pedig megbukott az EP-választás után Európában Emmanuel Macron, francia elnök vasárnap éjszaka bejelentette, hogy még a nyáron feloszlatja a parlamentet és előrehozott választásokat ír ki. Döntésének oka, hogy pártja, a centrista Reneszánsz párt messze elmaradt a Marine Le Pen által vezetett szélsőjobboldali Nemzeti Tömörüléstől. Az EP-választás a baloldali belga kormányt is megbuktatta, Olaszországban és Németországban pedig kimagaslóan szerepeltek a jobboldali pártok. 2024. június 10. 11:09 Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok Azok a fiatal felnőttek, akik ebben a tanévben töltik be a 18. életévüket, és szeretnék bejárni Európát, kedd déltől két hétig újra regisztrálhatnak az ingyenes, Európa 32 országába érvényes Interrail vonatbérletre - tájékoztatott a MÁV-START. 2024. április 16. 9:11 Létezhet-e európai identitás? Létezhet-e európai identitás? Az identitás kérdését járja körül a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának konferenciája, amelyen szerdán dr. Navracsics Tibor térségfejlesztési miniszter, korábbi uniós biztos az európai identitásról tartott előadást. 2023. június 21. 22:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.