Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárának meghívására kedd délután Veszprémbe érkezett Ioan Selejan bánsági ortodox metropolita, Temesvár érseke, hogy megismerkedjen a tavaly év végén átadott onkológiai központ működésével és tapasztalataival, amely komoly példaként szolgálhat a román város onkológiai intézményének kialakításánál.
A metropolita atya az államtitkárral, Dr. Polgár Csaba onkológus professzorral, az Országos Onkológiai Intézet munkatársával és Rácz Jenő igazgatóval járhatta be a centrumot, tekinthette meg a legmodernebb technológiával felszerelt termeket és kaphatott bővebb ismereteket a rákbetegségek hazai kezeléséről.
Magyarországon illetve Veszprémben az elmúlt években nagyon komoly előrelépések történtek az onkológia területén: a vidéki magyarországi fejlesztési programok keretében mintegy 15 milliárd forintból valósulhattak meg fejlesztések, ebből 4,5 milliárd forintot a veszprémi megyei centrum létrehozására fordítottak. Egyre nagyobb szerepet kap a prevenció, a jövőben pedig tovább folytatódnak a programok: a sugárterápiát és a vastagbélrák szűrését segítő fejlesztések várhatók.
Az államtitkár szerint mindebben a veszprémi intézmény is kiválóan teljesített: rendkívül jelentős fejlesztések zajlottak mind a tárgyi eszközök, mind a szakmai tudást illetően. Fontos azonban, hogy ezt a felhalmozott tudást megosszuk másokkal is. „Egymásra vagyunk utalva Közép-Európában, az egyházi kapcsolatoknak viszont óriási szerepe lehet abban, hogy egymást erősítve előrébb jussunk – akár abban a válsághelyzetben, amit jelenleg tapasztal meg Európa” – fogalmazott Soltész Miklós.
Közép-európai összefogásra van szükség ahhoz, hogy véget vessünk annak az általános tendenciának, miszerint a magasabb fizetéssel kecsegtető nyugat-európai országok elszívják a jól képzett szakembereket.
A magyar onkológus szakma éppen ezért is kívánja kiterjeszteni a kapcsolatot a Marosvásárhelyi Egyetemmel. Egy sikeresen megvalósuló temesvári fejlesztés esetén nemcsak a gépbeszerzésben és az infrastruktúra megteremtésében nyújtanának segítséget, de a szakemberek képzésében is feladatot vállalnának – mondta el Dr. Polgár Csaba onkológus professzor, az Országos Onkológiai Intézet munkatársa.
Ioan Selejan elmondása szerint a román városnak nagy szüksége lenne egy korszerű kórház létrehozására. Temesváron 15 éve elkezdtek építeni egy intézményt, a munkálatok azonban félbemaradtak. Az atya tavaly a román kormányhoz fordult segítségért, amely szeptemberben határozatot hozott a kórház felépítéséről, majd 2016. január 1-jén megkezdődtek a munkálatok. A legfőbb cél az, hogy a városban nagyobb szerepet kapjon a daganatos megbetegedések elleni orvosi tevékenység.
Ebben a veszprémi centrum óriási segítséget nyújthat: a jól felszerelt intézmény kiváló példaként szolgálhat ahhoz, hogy minél több jelenlegi és leendő orvostan hallgató válassza ezt a pályát. Az együttműködéssel ráadásul nemcsak Temesvár nyerne, ahol a képzett egészségügyi szakemberek hazájukban élhetnének és dolgozhatnának, de az agyelszívásként emlegetett jelenséget is megállíthatnák.