„Csak a szemünket kell lehunynunk, hogy a mai balatoni hölgyeket elképzeljük a száz esztendő előtti szívhalászok helyére. A nő és a szerelem tulajdonképpen sohasem változik, mint ahogy az igazán nagy dolgok nem változnak a világon. Ugyanazok a hölgyek sétáltak száz év előtt a tópart platánjai alatt, akik manapság”
– írta Krúdy Gyula, aki – Vörösmarty Mihály után – az elsők között örökítette meg az Anna-bál nyitányát, a Balatoni Szívhalászatot.
Akkoriban a tóra ladikokkal, csónakokkal kievező lányok fából készített kis szívecskéket hajítottak a hullámok közé, amelyekre egy-egy férfinevet róttak. A szívek közül minden lány kifogott egyet, s akinek a neve szerepelt rajta, az lett első táncpartnere másnap a bálon.
Krúdy szavai érték- és időtállóak, novellája minden évben megelevenedik. A füredi kikötőből azonban immár feldíszített motoros hajó indul, amelynek fedélzetén a hölgyek merítőhálóval a kezükben várakoznak, hogy aztán a tóból kihalásszák a vízen lebegő, fából készült szíveket jövendőbelijük nevével.
A 191. Anna-bált megelőző napon, július 22-én, pénteken a Horváth-háznál koszorúzást rendeznek Szentgyörgyi Horváth Anna Krisztina tiszteletére a Balatoni Nagyasszony táblánál 17 órakor. Majd ezt követően 18 órától veszi kezdetét a zeneszóval kísért hangulatos szívhalászat, amelynek fődíjasa kísérőjével a következő évi Anna-bál vendége lesz.