A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett projekt az elkövetkezendő négy év során valósul meg az Európai Unió támogatásával, illetve az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával.
A pályázók, konzorciumvezető Veszprém MJV Önkormányzata, a Veszprém Megyei Kormányhivatal, a Pro Veszprém Városfejlesztési és Bekeftetés-ösztönző Nonprofit Kft., valamint a Nagycsaládosok Balatonalmádi Egyesülete, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara partnerségével, illetve a prgoramhoz való csatlakozási szándékukat kifejező cégekkel, képző intézményekkel, civil szervezetekkel Együttműködési Megállapodás keretében szeptember 28-án megalakították a Veszprémi Járási Foglalkoztatási Paktumot.
Porga Gyula polgármester egy hosszú folyamat fontos állomásának nevezte a megállapodás aláírását. A széleskörű együttműködés nyitott minden – a járás területén tevékenykedő - vállalkozás, civil szervezetek, képző intézmény és települési önkormányzat számára. A közös munkának kölcsönös bizalmon kell alapulnia, hangsúlyozta a polgármester, aki a vállalkozások mellett a civil szféra megjelenését is fontosnak tartja.
Porga Gyula szerint a megállapodás arra is lehetőséget ad, hogy a munkavállalók és a munkahely közötti kommunikáció a legrövidebb és leggyorsabb úton valósulhasson meg. Kiemelte: a megállapodás létrejöttében a Kormányhivatal is markáns szerephez jutott.
Ezt Takács Szabolcs kormánymegbízott is megerősítette. „Az első sajtótájékoztatón lefektettük az alapköveket, meghatároztuk a céljainkat. Azóta túl vagyunk több nagyobb állomáson, de a munka java valójában most kezdődik.” Hozzátette: örömmel látja, hogy a veszprémi vállalkozások fejlődnek, ennek következtében munkaerőt igényelnek.
A paktum célja, hogy támogassa és foglalkoztassa a hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli, vagy csökkent munkaképességű álláskeresőket, elősegítse a vállalkozások igényeire alapozott képzésüket illetve mentorálásukat, így segítve a munkaerőhiány enyhítésére irányuló törekvéseket.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a városvezetés és a kormány is felismerte az újonnan megjelenő igényeket, és igyekszik aktuális választ adni a kérdésekre, többek között ezzel a paktummal. Markovszky szerint a projekt elősegíti, hogy azok is visszakerüljenek a munkaerőpiacra, akik mára kiestek a nyilvántartásból. „Veszprémben jelenleg 2000 embert tudnánk azonnal elhelyezni” – mondta az elnök, aki azt is fontosnak tartja, hogy aki újra bekerül a vérkeringésbe, az biztonságban is érezhesse magát a munkahelyén.
A Nagycsaládosok Balatonalmádi Egyesülete több, mint 2 éve nyújt foglalkoztatási szolgáltatásokat. Balatonalmádi és Veszprém területén is több száz tanácsadáson vannak túl. A szervezet kézzelfogható eredményeket tud felmutatni, a problémákat pedig a valós munkaerőpiaci igények oldalról közelíti meg. Erről dr. Benedek Anna, az egyesület elnöke beszélt.
Porga Gyula polgármester hozzáfűzte: az önkormányzat és az egyesület között már régóta sikeresen az együttműködés, tehát az önkormányzat a jövőben is számít a szervezet partnerségére.
Ferenczy Gábor, a Pro Veszprém Kft. ügyvezetője elmondta, a keret több mint hetven százalékát a célcsoport támogatására fordítják. Ez magában foglalja többek között a képzési költségek fedezését, utazási támogatás biztosítását és gyakornoki program elindítását.