Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Megint szavaznának a függetlenségről a skótok

2016. október 13. 18:13 // Forrás: mti
Társadalmi konzultációt kezd a jövő héten a skót kormány az újabb függetlenségi népszavazás lehetőségéről - közölte csütörtökön Nicola Sturgeon skót elsőminiszter.

A lényeg röviden:

  • A skótok utoljára 2014-ben szavaztak a függetlenségről, akkor az Egyesült Királyságban maradás mellett döntöttek
  • A skótok 62 %-a szavazott a királyság Európai Unióban maradása mellett
  • A skót kormány azzal érvel, hogy a független Skócia az EU tagja maradhatna
  • A gazdaság és a közvéleménykutatások adatai nem a skót függetlenség mellett szólnak

A kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) Glasgowban rendezett éves kongresszusának nyitónapján felszólalva Sturgeon bejelentette: a kormány új törvénytervezetet állított össze a referendumról, de ezt egyelőre csak konzultációra bocsátja, és még nem terjeszti az edinburghi parlament elé. A skót kormányfő közölte: a szándék az, hogy Skóciának módja legyen újból fontolóra venni a függetlenség kérdését, mielőtt az Egyesült Királyság elhagyja az Európai Uniót.

Skóciában két éve tartottak már népszavazást a függetlenségről, akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt.

A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott. Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése, mivel Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból. Ez komoly konfliktust vetít előre Londonnal.

A 2014-ben tartott függetlenségi referendumot a skót kormány a brit kormány beleegyezésével rendezte, közös szándéknyilatkozat és külön törvény alapján, a jelenlegi brit kormány azonban hallani sem akar az újabb skót népszavazásról. Theresa May brit miniszterelnök legutóbb a kormányzó Konzervatív Párt Birminghamben összehívott - múlt heti - éves kongresszusának nyitóbeszédében jelentette ki, hogy az Egyesült Királyság együtt fog kilépni az Európai Unióból, "a Brexitből nincs kimaradási lehetőség". Hozzátette: soha nem fogja megengedni, hogy "megosztó nacionalisták kikezdjék az Egyesült Királyság négy nemzetének (Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország) kincset érő unióját". Kongresszusi beszédében May megerősítette, hogy a brit kormány tavasszal kezdeményezi a brit EU-tagságot rögzítő, 1972-ben kelt törvény visszavonását.

Nicola Sturgeon csütörtöki felszólalásában azonban bejelentette, hogy a Skóciát kormányzó SNP londoni alsóházi frakciója a törvény semmisségéről szóló jogszabálytervezet ellen fog szavazni. "Skócia nem erre szavazott, és képviselőink sem fognak erre szavazni" - fogalmazott. A skót kormányfő hozzátette: Theresa Maynek tiszteletben kell tartania a skót választók 62 százalékának véleményét.

A legutóbbi közvélemény-kutatások mindazonáltal azt mutatják, hogy a skót függetlenség támogatottsága nem nőtt számottevően a skót választók körében a brit EU-tagságról rendezett népszavazás óta sem.

Mindemellett a gazdasági környezet is jóval kedvezőtlenebb, mint az előző skóciai függetlenségi népszavazás idején volt. A skót kormány akkoriban jelentős részben az északi-tengeri olajkitermelés adóbevételeire alapozta költségvetési terveit arra az esetre, ha a választók az elszakadás mellett döntenek, és az államháztartás bevételi becsléseit 110 dolláros olajár-prognózisra építette, jóllehet a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti árfolyama jelenleg alig haladja meg az 50 dollárt.

vehir.hu
további cikkek
Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az új brit miniszterelnök Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az új brit miniszterelnök Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője az Egyesült Királyság miniszterelnöke, miután a Labour választási győzelme után III. Károly király pénteken felkérte az új kormány megalakítására. 2024. július 5. 15:02 A jobboldal előretört, több kormány pedig megbukott az EP-választás után Európában A jobboldal előretört, több kormány pedig megbukott az EP-választás után Európában Emmanuel Macron, francia elnök vasárnap éjszaka bejelentette, hogy még a nyáron feloszlatja a parlamentet és előrehozott választásokat ír ki. Döntésének oka, hogy pártja, a centrista Reneszánsz párt messze elmaradt a Marine Le Pen által vezetett szélsőjobboldali Nemzeti Tömörüléstől. Az EP-választás a baloldali belga kormányt is megbuktatta, Olaszországban és Németországban pedig kimagaslóan szerepeltek a jobboldali pártok. 2024. június 10. 11:09 Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok Azok a fiatal felnőttek, akik ebben a tanévben töltik be a 18. életévüket, és szeretnék bejárni Európát, kedd déltől két hétig újra regisztrálhatnak az ingyenes, Európa 32 országába érvényes Interrail vonatbérletre - tájékoztatott a MÁV-START. 2024. április 16. 9:11 Létezhet-e európai identitás? Létezhet-e európai identitás? Az identitás kérdését járja körül a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának konferenciája, amelyen szerdán dr. Navracsics Tibor térségfejlesztési miniszter, korábbi uniós biztos az európai identitásról tartott előadást. 2023. június 21. 22:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.