Felföldi Gábor közművelődési titkár beszédében kiemelte: nemcsak az egyetem oktatói és hallgatói, hanem az épületek is fontos szerepet játszottak a forradalom alakulásában, legyen szó a menzáról, ahol október 22-én megalakult a MEFESZ, vagy az A épületről, ahol megkezdte működését a Veszprém Megyei Nemzeti Forradalmi Tanács.
Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora a magyar szabadságvágy újbóli fellángolásának nevezte a szabadságharcot. Az ötvenes évek elején Magyarországon feje tetejére állt a világ, tobzódott az irracionalitás, és hosszú évekig fennálló kegyetlen rendszert működtetett. Ez alól felszabadulni minden bizonnyal olyan érzés lehetett, mint a víz alatt már reményvesztett fuldoklónak újra levegőhöz jutnia. Vannak, akiknek 1956 élő emlék, másoknak családi legendárium, és akadnak, akiknek mindez már történelem. Azonban kétségkívül történelmünk dicsőséges pillanatainak elmaradhatatlan kísérője.
Gelencsér András rektor és Kovács Gyula kancellár az egyetemi vezetőség nevében koszorút helyezett el Brusznyai Árpád emléktáblájánál, Horváth Evelin, a Hallgatói Önkormányzat elnöke pedig a hallgatók nevében a Veszprémből elhurcoltak emléktáblájánál helyezte el az emlékezés koszorúját.
Az ünnepi menet következő állomása a B épület előtt található, a szabadságharc emlékét őrző emlékrózsa volt, ahol a rektor, a kancellár és a Hallgatói Önkormányzat elnöke szintén koszorúkat helyeztek el.
A helyszínek közül a C épület sem maradhatott ki, amely egykor a Szabad Veszprém Rádió stábjának helyszíne volt. Dr. Paczolay Gyula ny. egyetemi docens beszédében világtörténelmi eseménynek nevezte az ’56-os eseményeket.
Battyányi-Nagy Annamária népdal énekkel és szavalással színesítette az ünnepi műsort.
Fotók: Tál Dominik