Ha meteorológusok a munkájukról beszélnek, általában felhívják a figyelmet arra, hogy megbízható előrejelzést 4-5 napnál hosszabb időszakra nem lehet készíteni, ezen túl már inkább találgatásról van szó, mint tudományos alaposságú előrejelzésről. Illetve ez csak részben igaz, mert akár több évtizedes távolságra is előre lehet vetíteni a trendeket – a klímakutatással kapcsolatos, nem túl biztató híreket nap mint nap hallhatjuk. A probléma az, hogy az előttünk álló tél pont a két terület között helyezkedik el: túl távol van ahhoz, hogy előrejelezhető legyen, és túl közel van ahhoz, hogy trendek alapján beszélhessünk róla.
Szóval érdemes fenntartásokkal kezelni a bulvárlapok „milyen telünk lesz?” típusú cikkeit. Ezeknél még a népi jóslatok is megbízhatóbbak, méghozzá azért, mert azok több száz éves trendeket és összefüggéseket jegyeznek fel. Nézzük, mire érdemes figyelni, ha jósolni akarunk!
Az egyik kiemelt pont Orsolya napja, október 21. A hiedelem szerint Orsolya az előttünk álló tél tükre: amilyen idő van aznap, olyan vár ránk a következő hónapokban is. A péntek kellemetlenül hűvös és csapadékos volt – legalábbis így érezhettük. A Vmeteo.hu így foglalta össze ezt a napot: „10.21. Pénteken ismét esős időre ébredtünk. 8°C-ról nem mozdul a hőmérő higanyszála. A vártnál kevesebb csapadék hullott. 10,2°C volt a maximum. Összesen 2 mm csapadék hullott.” A hőmérséklet ugyan néhány fokkal elmaradt az ilyenkor átlagostól, a csapadékmennyiség azonban nem kirívó, így ebből még nem kell apokalipszisszerű telet vizionálni.
Az előttünk álló hetekben több neves nap is vár ránk, amikor érdemes figyelni az időjárást. Rögtön szerdán, október 26-án is: ha ugyanis Dömötör napján hideg szél fúj, hideg télre számíthatunk. Az előrejelzések szerint ez nem jó előjel, a Vmeteo azt írja: „szerdára egy hidegfront körvonalazódik, széllel, esővel, zivatar is előfordulhat.”
November közepén aztán egymást követik a kiemelt dátumok: november 11-én, Márton napján a napfényes idő zimankós telet vetít előre, ha viszont a lúd jeget talál aznap, akkor enyhe lesz a karácsony. November 19-án, Erzsébet napján az eső vetít előre enyhe telet, a havazás viszont fehér karácsonyt ígér. A 25-ére vonatkozó mondást is sokan ismerik: „ha Katalin kopog, a karácsony locsog”, vagyis december 25-én pontosan ellentétes lesz az időjárás az egy hónappal korábbihoz képest.
Ezen a ponton persze felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha mondjuk Erzsébet napján havazik, Katalin napján pedig fagy, vagyis a két jeles nap egymással ellentétes időt jósol karácsonyra. Valószínűleg szétszakadna a tér-idő kontinuum, és a világot felfalnák a hatdimenziós óriásbaktériumok. De legalább lenne egy karácsonyunk Kevin nélkül.