Az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kap szellemi, kulturális értékeink és épített környezetünk óvása nemcsak országos, de régiós, megyei és települési szinten is – gondoljunk csak az értéktár mozgalomra, ami megakadályozza, hogy elődeink öröksége feledésbe merüljön, ugyanakkor nem csak skanzenként szolgál, hiszen követve a világ fejlődését, folyamatosan gazdagodik a legújabb értékekkel is.
Dr. Kocsis László, a Pannon Egyetem rektor-helyettese szerint az egyetem maga is zászlóvivője ennek a törekvésnek a térségben, s mivel hálózatos formájának köszönhetően gyakorlatilag az egész Balaton-felvidéken és a Bakonyban jelen van, feladata is, hogy megbecsülje és ápolja annak kulturális és gazdasági hagyományait, természeti kincseit. A rektor-helyettes úgy fogalmazott: „a nemzet erejét kultúrájának megőrzése mutatja legjobban, ez pedig elsősorban a családok felelőssége, akik képesek továbbadni ezt a szemléletet a nagyobb közösségeknek. A Pannon Egyetemnek is ilyen családként kell működnie, amely képes a vitákat elsimítva közösen dolgozni a célért, élni a lehetőségeivel és kinevelni, majd megtartani azt a szellemi elitet, aki elősegíthetik a vidék fejlődését.”
Sövényházi Balázs, Nemesvámos polgármestere köszöntőjében az egyetemmel kialakult jó kapcsolatot emelte ki, mellyel a helyi értékek őrzését és gazdagítását segítették. A település dinamikus fejlődést tudhat magáénak, gyakorlatilag az önfenntartás útjára lépett, amellett, hogy multinacionális vállalatoknak is teret biztosít. A polgármester szerint rengeteg energiát fektettek abba, hogy a helyi értékeket és a kistermelőket segítsék, akiknek a száma folyamatosan nőtt az utóbbi években. Konferenciákat, szakmai beszélgetéseket tartottak, egy TOP-os pályázat keretében pedig pontosan utánajártak, mire van legnagyobb szükségük az ott élőknek. Az önkormányzat szorosan együttműködik a kistermelőkkel, de nagy hangsúlyt fektetnek az innovációra és az egyetemisták bevonására is.
Előbbiek megsegítését célozza meg a Bakony Expo is, amely nemcsak a kistermelőket hozza össze egy jó hangulatú gasztrohétvége keretében, de a vendéglátóegységek közül is többen itt ismerték meg legújabb beszállítóikat – számolt be az eredményekről Sövényházi.
A jó példa pedig ragadós, fejlődni folyamatosan lehet. A szakmai konferencia részeként a Pannon Egyetem és az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai osztották meg tapasztalataikat helyi érték megőrző tevékenységükről, majd a résztvevők panelbeszélgetéseken vitathatták meg a helyi értékek feltárási és hasznosítási lehetőségeit, a turizmusban betöltött szerepüket és a helyi közösségek felelősségét.