Darnai János lelki igazgató az ünnepségen úgy fogalmazott: a visszaemlékezések mindig fontosak, hiszen a múltból erőt meríthetünk és lelkesedést szíthatunk általa a jelenben, ami reményt ad a jövőhöz. „Mi most 25 évre tekinthetünk vissza, és ez egy pedagógus munkájában különös jelentőségű, hiszen a hivatásunk legnagyobb kihívása, hogy csak évtizedek múlva látjuk beérni a munka gyümölcsét – a miénk lassan beérik.”
Veress József, az intézmény első igazgatója beszédében az iskola létrejöttének körülményeit és első éveit idézte fel. „Szó szerint át kellett verekednünk magunkat az iskolalétesítés minden előkészítő fázisán, de a szeretetünk és a hitünk összekötött bennünket, vitt előre. A munkálatok vezéralakja Sipos László volt, de köszönettel tartozunk Dr. Pápai Lajos atyának és Szendi József püspöknek is, aki nem csak a fenntartója, de igazi pásztora is volt az intézménynek. Együtt dolgoztunk mindazon, hogy a kommunizmus vége után visszakapott iskolaépületet felújítsuk, hogy végül elfáradtan, de lélekben felemelkedve kezdjük meg a tanévet” – emlékezett vissza az egykori direktor.
Veress József szerint működésük során mindig azt tartották szem előtt, hogy ne csak a régi hagyományokra támaszkodjanak, hanem új értékeket is teremtsenek. Az erkölcsi, lelki nevelés jelentette azt az alapot, amire építhettek, igazgatóként pedig – az elődök gyakorlatát szem előtt tartva – minden héten egy jelmondathoz igazította a munkát, ami később aranyat ért. Közösséget akartak teremteni, hiszen mint mondta, „nem az a művészet, hogy képesek vagyunk megrendezni egy ünnepséget, hanem hogy van kikkel ünnepelni, hálát adni.”
Az iskola oktatói és tanulói egyben hármas ünnepet is ülhettek, hiszen nemcsak a 25 éves jubileumra emlékezhettek meg ezen a napon, hanem Szent Márton ünnepére és a lengyel függetlenség napjára is, mivel a megemlékezésen a lengyel testvériskola képviselői is részt vettek, ahol a diákok énekkel, tánccal és mondókákkal szórakoztatták az egybegyűlteket.
A Padányi Biro Márton Római Katolikus Gimnázium, Egészségügyi Szakközépiskola és Általános Iskola jogelődjét Ranolder János (1806-1875) püspök alapította 1854-ben, mely az Irgalmas Nővérek Veszprémi Ranolder Intézete néven Veszprém első nőnevelő intézményeként működött Veszprémben az 1948-as államosításig. Ezt követően több képzőhelynek is helyet adott: itt működött a Béke téri általános iskola, a Veszprémi Tanítónőképző, a Kállai Éva Középiskola és a Szabó Gáspár Kollégium. 1991-ben Szendi József püspök, későbbi érsek újra kitárta az iskola kapuit, amelyet Padányi Biro Márton veszprémi püspökről neveztek el. Az intézményben jelenleg elsőtől 12. évfolyamig képzik a diákokat, 8 és 4 évfolyamos gimnáziumi keretek között, valamint egy egészségügyi szakképzés is folyik, valamint akkreditált nyelvvizsga központként és OKJ képzőként is működik. 2008-ban az intézményben alapítványt hozott létre: a Padányi Schola Alapítvány célja a tehetséges diákok kibontakozásának támogatása.