A team „A kémiailagstabilizált gumibitumen fejlesztése” című pályázatával két kategóriában is döntőbe jutott az IChemE (Institution of Chemical Engineers) Global Awards 2016 nemzetközi versenyen. A megnyert „2016 Innovatív terméke” kategória mellett a vállalatcsoport a „Fenntartható technológia 2016” kategóriákban is sikeresen szerepelt.
A nemzetközi megmérettetésen európai, amerikai, ausztrál, ázsiai és afrikai társaságok is képviseltették magukat. A Pannon Egyetem és a MOL csapatát Geiger András, Keresztury László és Holló András alkotta a november 3-ai döntőben, ahol a világ legismertebb olaj-, vegyipari cégei és kutatóintézetei közt ért el kiemelkedő eredményt a MOL és a PE kutatás-fejlesztési csapata. A nemzetközi elismerés jelentőségét az is mutatja, hogy kelet-közép európai országba most került először az IChemE által odaítélt díj.
Az Institution of Chemical Engineers (IChemE) a legrangosabb nemzetközi vegyészmérnöki társaság, melynek munkájában 44 ezer szakember vesz részt a világ 120 országából. Az 1922-ben alapított szervezet fő céljai közé tartozik az aktív nemzetközi szakértői közösség kialakítása, a vegyészmérnöki munka népszerűsítése és fejlesztése. A szervezet munkája során kiemelt helyen kezeli a biztonság kérdését is. Az IChemE adja a nemzetközi okleveles vegyészmérnök és folyamatbiztonsági mérnök minősítéseket.
A MOL saját szabadalmon alapuló gumibitumen technológiája 2013-tól működik a Zalai Finomítóban, a termék pedig nemcsak környezetbarát hulladékhasznosítást valósít meg, hanem kisebb fenntartási költségű és hosszabb élettartamú utak építhetőek belőle. A gumibitument különleges útépítési kötőanyagként bitumen és használt gumiabroncsokból származó gumiőrlemény felhasználásával állítják elő.
A MOL a 2000-es években kezdett el dolgozni a külföldön már alkalmazott gumibitumen hazai gyártásának megvalósításán, együttműködve a Pannon Egyetemmel. Az USA-ban alkalmazott eljárás szerint a gumibitument az útépítés helyszínén készítik, mivel pár órán belül fel kell használni a gumiszemcsék kiválása miatt, továbbá speciális berendezéseket igényel az aszfalt gyártása.
Annak érdekében, hogy a normál útépítő bitumennel közel azonos módon kezelhető új termék jöjjön létre, a MOL a Pannon Egyetemmel együttműködve kidolgozta az ún. kémiailag stabilizált gumibitument. A MOL szabadalmaztatott technológiája biztosítja, hogy a gumibitumen szállítható, tárolható és később is felhasználható marad, így nagyüzemileg gyártható és az előállítás helyszínétől távol is felhasználható.
Az elmúlt években elvégzett útépítések a kémiailag stabilizált gumibitumen kiváló felhasználói tulajdonságait igazolták, összhangban a nemzetközi gumibitumenes tapasztalatokkal. Az új anyag ráadásul egy jelentős környezetvédelmi problémát is megold, hiszen a használt gumiabroncsok környezetbarát újrahasznosítását valósítja meg.