Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Rangos nemzetközi díjat nyert a MOL és a Pannon Egyetem gumibitumenje

2016. november 13. 20:26 // Forrás: mol.hu
A MOL Downstream Kutatás-Fejlesztés szervezete a Pannon Egyetem Mérnöki Kar Ásványolaj- és Széntechnológiai Intézeti Tanszékével együttműködve nyerte el az IChemE (Institution of Chemical Engineers) Global Awards 2016 nemzetközileg elismert Világszintű Innovatív termék 2016 díját Manchesterben.

A team „A kémiailagstabilizált gumibitumen fejlesztése” című pályázatával két kategóriában is döntőbe jutott az IChemE (Institution of Chemical Engineers) Global Awards 2016 nemzetközi versenyen. A megnyert „2016 Innovatív terméke” kategória mellett a vállalatcsoport a „Fenntartható technológia 2016” kategóriákban is sikeresen szerepelt.

A nemzetközi megmérettetésen európai, amerikai, ausztrál, ázsiai és afrikai társaságok is képviseltették magukat. A Pannon Egyetem és a MOL csapatát Geiger András, Keresztury László és Holló András alkotta a november 3-ai döntőben, ahol a világ legismertebb olaj-, vegyipari cégei és kutatóintézetei közt ért el kiemelkedő eredményt a MOL és a PE kutatás-fejlesztési csapata. A nemzetközi elismerés jelentőségét az is mutatja, hogy kelet-közép európai országba most került először az IChemE által odaítélt díj.

Az Institution of Chemical Engineers (IChemE) a legrangosabb nemzetközi vegyészmérnöki társaság, melynek munkájában 44 ezer szakember vesz részt a világ 120 országából. Az 1922-ben alapított szervezet fő céljai közé tartozik az aktív nemzetközi szakértői közösség kialakítása, a vegyészmérnöki munka népszerűsítése és fejlesztése. A szervezet munkája során kiemelt helyen kezeli a biztonság kérdését is. Az IChemE adja a nemzetközi okleveles vegyészmérnök és folyamatbiztonsági mérnök minősítéseket.

A MOL saját szabadalmon alapuló gumibitumen technológiája 2013-tól működik a Zalai Finomítóban, a termék pedig nemcsak környezetbarát hulladékhasznosítást valósít meg, hanem kisebb fenntartási költségű és hosszabb élettartamú utak építhetőek belőle. A gumibitument különleges útépítési kötőanyagként bitumen és használt gumiabroncsokból származó gumiőrlemény felhasználásával állítják elő.

A MOL a 2000-es években kezdett el dolgozni a külföldön már alkalmazott gumibitumen hazai gyártásának megvalósításán, együttműködve a Pannon Egyetemmel. Az USA-ban alkalmazott eljárás szerint a gumibitument az útépítés helyszínén készítik, mivel pár órán belül fel kell használni a gumiszemcsék kiválása miatt, továbbá speciális berendezéseket igényel az aszfalt gyártása.

Annak érdekében, hogy a normál útépítő bitumennel közel azonos módon kezelhető új termék jöjjön létre, a MOL a Pannon Egyetemmel együttműködve kidolgozta az ún. kémiailag stabilizált gumibitument. A MOL szabadalmaztatott technológiája biztosítja, hogy a gumibitumen szállítható, tárolható és később is felhasználható marad, így nagyüzemileg gyártható és az előállítás helyszínétől távol is felhasználható.

Az elmúlt években elvégzett útépítések a kémiailag stabilizált gumibitumen kiváló felhasználói tulajdonságait igazolták, összhangban a nemzetközi gumibitumenes tapasztalatokkal. Az új anyag ráadásul egy jelentős környezetvédelmi problémát is megold, hiszen a használt gumiabroncsok környezetbarát újrahasznosítását valósítja meg.

vehir.hu
további cikkek
Állami kitüntetéseket vettek át a Pannon Egyetem oktatói Állami kitüntetéseket vettek át a Pannon Egyetem oktatói Az államalapítás ünnepe, augusztus 20-a alkalmából állami kitüntetéseket adtak át a Pannon Egyetem több oktatójának. 2019. szeptember 2. 14:23 Idegennyelvi nyári táborok a Pannon Egyetemen Idegennyelvi nyári táborok a Pannon Egyetemen A Pannon Egyetem az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretén belül pályázatot nyújtott be az EFOP-3.2.14-17 számú „A középfokú oktatásban résztvevő tanulók nyelvtudásának javítása, valamint a sikeres emelt szintű idegennyelvi érettségire való felkészítés biztosításának megvalósítása” tárgyú felhívásra. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma az EFOP-3.2.14-17-2017-00003 azonosító számú „Nyelvtanulással a boldogulásért” című pályázatot 330 000 000.- Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette. A projekt 2018.január 1-jén indult és 2020. december 31-én zárul. 2019. június 25. 13:20 Nyugdíjasok is tanulhatnak az egyetemen Nyugdíjasok is tanulhatnak az egyetemen A Pannon Egyetem és a Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezet szabadegyetemet hirdet nyugdíjas korosztály számára Veszprémben. A havi rendszerességű programokon az egyetem, művészet, üzleti élet és kultúra szereplői hétköznapi nyelven adják át tudásukat. 2019. június 19. 12:00 Veszprémben is indul a Paks II. Akadémia Veszprémben is indul a Paks II. Akadémia Paks II. Akadémia néven képzési együttműködés jön létre az új atomerőművi blokkok kivitelezéséért felelős projekttársaság, azaz a Paks II. Zrt. és hat egyetem között. A Paks II. Akadémia program keretében szeptembertől vehetnek részt az érdeklődők az alapképzésre épülő atomerőművi üzemeltetési szakmérnök megnevezésű szakirányú képzésben. A Pannon Egyetem is a leendő képző intézmények között szerepel, az erről szóló támogatási szerződés aláírására szerdán került sor az intézmény Rektori Nagy Tanácstermében. 2019. május 29. 13:16

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.