A Magyar Vöröskereszt Veszprém Megyei Szervezetének ünnepségén mintegy félszáz véradó gyűlt össze a Veszprém Agóra termében, akik az elmúlt években újra és újra odanyújtották a karjukat, ha segítségre volt szükség, bizonyítva, hogy az „Adj vért, és ments meg 3 életet!” jelmondat kötelez.
„Ezek az emberek önzetlenül, ismeretlenül és nélkülözhetetlenül segítenek, amikor tulajdonképpen az egészséget adományozzák társaiknak. Soha nem lehetünk ezért elég hálásak nekik” – mondta el Némedi Lajos alpolgármester köszöntő beszédében.
1988 óta minden évben november végén ünnepeljük a véradókat Magyarországon, némiképp kifejezve ezt a hálát, hiszen „vért adni nem más, mint a pénzen nem megvehető életet adni” - fogalmazott Dr. Gancsev Mária, a területi vérellátó vezetője. A technológia fejlődésével ma már rengeteg olyan műtétet lehet végezni, ahol nincs szükség transzfúzióra, az igazán bonyolultakhoz azonban még ma is vér kell, különösen az operáló szakma, a belgyógyászat, az onkológia, a gyermekellátás területén. Hogy minden beteget el tudjanak látni, országosan naponta 1000-1500 egység vérre van szükség. Ez azonban nem csak a kórházak, a betegek és a Vöröskereszt gondja.
Meg kell értetnünk az emberekkel, hogy olyan világban élünk, amelyben bármikor bárki mások segítségére szorulhat. Ha elvárjuk azt, hogy bármilyen körülmények között megkapjuk a vért, akkor a véradásnak is ugyanolyan természetesnek kell lennie.
Dr. Gancsev Mária hozzátette, a jövő legnagyobb feladata az, hogy behozzák a fiatalokat a vérellátásba, mert öregszik a donorállomány. Emellett a rászorulókra is gondolnak: idén december 12. és 23. között hirdették meg szaloncukor akciójukat, mellyel a hátrányos helyzetű gyerekek karácsonyát varázsolhatják szebbé az adományozók, a lencse akciót pedig december 27-31. között hirdették meg.
Csoma Zoltán, a Magyar Vöröskereszt Veszprém Megyei Vezetőségének elnöke elmondta: a napi 1000 egység vérhez évente 400 ezer véradóra van szükség. Ebből a megyében közel 21 ezer, azaz heti szinten mintegy 400 véradást jelent. A sikerhez összehangolt munkára és közvetlen kommunikációra van szükség, amiben a lakosság segítségére is számítanak.
A Magyar Vöröskereszt kiemelt feladataként kezeli a véradás népszerűsítését. Ezt éves szinten mintegy 13 ezer program alkalmával meg is teszi, a nehézkesebb nyári időszakban pedig a strandokon, fesztiválokon keresik a véradókat. Veszprém megyében idén ebből a szempontból a Művészetek völgye volt a legeredményesebb, ahol közel 1000 véradó volt. A fiatal bázis elérésének fontos pontja a felsőoktatásban résztvevők mozgósítása is – tájékoztatott Baráth Gábor, a Magyar Vöröskereszt Veszprém Megyei Szervezetének igazgatója.
A véradók megbecsülése kiemelten fontos a Vöröskereszt számára. A hála kifejezéseként a szervezet okleveleket és emléklapokat adott át az őket segítő sokszoros véradóknak, véradó szervezeteknek és a véradás ügyét támogatóknak – előbbieket illetően nem volt ritka a 50-60-szor segítők száma is, de 110-szer adományozó is akadt.