A november 7. és 11. között megrendezett tanulmányúton a projektpartnerek megismerkedhettek a norvégiai jó gyakorlatokkal. Az út során természetesen szó esett a következő időszak feladatairól is. Három tematikus nap keretében előkerültek a projekt során felmerülő legfontosabb témák.
November 8-án, kedden az egészséges életmód kapta a főszerepet. Ezen a napon a témához kapcsolódó előadásokon vettek részt a delegáció tagjai a lillehammeri városházán, melynek során a partnerek megismerhették, hogy Lillehammernek milyen kihívásokkal kell szembenézni, és ezek megoldására milyen jó gyakorlatokat tud felmutatni. A magyar projektpartnerek megismerkedhettek a lillehammeri egészséges életmódhoz és sporthoz köthető nevezetességekkel is. A Visit Lillehammer igazgatójának előadásában arra kaphattunk jó példát, hogyan jelenik meg az egészség, mint brand nem csak a település szempontjából, de turisztikai oldalról is.
November 9-én, szerdán a vállalkozóvá válás témája körül forogtak az előadások a lillehammeri egyetemen. A magyar delegáció tagjai megismerkedtek a kezdő vállalkozókat segítő szervezetek rendszerével, azok munkájával. Megtapasztalhatták, hogy a norvég modellben a vállalkozóvá nevelés már az egészen alacsony korcsoportok gyakorlati oktatásánál, motiválásánál kezdődik.
November 10-én, csütörtökön a Lillehammertől 18 km-re északra fekvő településen, Øyerben tettek látogatást a magyar projektpartnerek. Felkerestek egy málnafarmot, mely két példaértékű termelői együttműködői csoportnak is része, majd látogatást tettek a Nermo Hotelben, mely partner a helyi élelmiszerek felvásárlásában. Itt képet kaptak a norvég minta szerin működő helyi termelői kezdeményezésekről és védjegyekről.
A delegáció számos hasznos információval gazdagodott az út során, mely a későbbiekben hozzásegíti őket a minőségi munkához. Különösen hasznos volt megtapasztalni a különféle ágazatok hatékony együttműködését, azt, hogyan tudják összehangolni a munkát, és ezzel segíteni egymást. A magyar partnerek egy igazán hatékonyan működő, jól kitalált és előrelátó rendszer működését ismerhették meg. A helyi termékekről és elosztásukról szóló előadások alkalmával a norvég partnerek ismét hatékony és jól összehangolt munkáról tettek tanúbizonyságot, amit érdemes követni. A norvég példák további tanulmányozásával egy jó úton indulhatunk el ezen gyakorlatok hazai átültetésében.
Tapolca város „Egészséges Tapolca, Egészséges Gazdaság” című, HU11-0012-A1-2013. azonosítószámú pályázata (melynek egyik partnere a Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft.) 2016. április 6. napján kelt támogatói döntés alapján támogatásban részesült a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2009-2014-es program (Norvég FM) keretében, hazai szabályozási környezetben.
Az “Egészséges Tapolca, Egészséges Gazdaság” projektet 2 régió képviseletében 5 magyar és 2 norvég partner valósítja meg. Projektgazda: Tapolca Város Önkormányzata. Projekt partnerek:Tapolca Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., Vállalkozók Területi Ipartestülete, Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft., Tapolca Környéki Önkormányzati Társulás, Lillehammer University College, Municipality of Lillehammer.
A projekt célja az egészségre alapozott regionális gazdasági fejlődés elősegítése az önkormányzatok térségi együttműködésen alapuló koordináló szerepének erősítésén keresztül, amely egyrészt a lakosság egészségtudatosságának növelésén, másrészt az egészséges életmódra épülő gazdasági szereplők – turizmus és agrárgazdaságok – koordinálásán keresztül valósul meg.
A két résztvevő magyar és norvég régiót hasonló társadalmi-gazdasági viszonyok jellemzik (gyönyörű táj, nemzeti parkok szomszédsága, és ezzel együtt hiányzó vállalkozói aktivitás). Az egészségre alapozott gazdaságfejlesztés, mint célkitűzés is megjelenik, különös tekintettel a helyi lakosság és az önkormányzatok közötti együttműködés elősegítésére. Ezek a hasonlóságok a hosszú távú együttműködésnek és annak a kölcsönös tanulási folyamatnak az alapjai, amely által a lakosoknak, vállalkozásoknak és a növekvő társadalmi igényeknek megfelelő közszolgáltatások hozhatók létre.
Az „Egészséges Tapolca, Egészséges Gazdaság” pályázati program egy további jelentős része a piac épületének megújulásáról szól. Az elnyert támogatás segítségével tematikus, ismeretterjesztő rendezvényekre, képzési programokra kerülhet sor, de tanácsadó központ is segíti majd a kezdő vállalkozók munkáját, egy egészségesebb lokális piaci, gazdasági, kereskedelmi struktúra kiépülése érdekében.
A projekt kiemelt célja Tapolca és környéke egyedi, helyi egészség és fenntarthatósági értékekre alapozott gazdaságfejlesztési programjának kidolgozása, a program egyes elemeinek tesztelése. A települési önkormányzatok közfeladat-ellátási kapacitásának javítása az alábbi formákon keresztül:
- A különböző gazdasági szereplők – különös tekintettel az agrárvállalkozókra és kereskedőkre – aktivitásának hatékony koordinációja és ezen keresztül új intézményi-koordinációs formák kialakítása;
- Képzések és kerettantervi fejlesztés;
- A vállalkozóvá válás segítése, különös tekintettel a fiatalabb nemzedékekre;
- A lakosság egészségtudatosságának növelése;
- Az identifikált norvég programok adaptációjának és egyéb programelemek tesztelése által kapott működtetési minták országos szintű terjesztése.
Projekt megvalósítás ideje: 2016.05.02-2017.04.30.