Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kifizetődő szakmát tanulni

2016. december 7. 14:45
Akár tanulóként, akár felnőttként dönt így valaki, a duális rendszer révén duplán megtérül a befektetett energia. A témában szerda délelőtt tartottak kerekasztal beszélgetést a Jendrassik-Venesz Szakiskolában az Európai Szakképzési Hét keretében.

A munkáltatói kerekasztal célja az volt, hogy összehozzák az egyenlet két szereplőjét, azaz a vállalkozásokat és az iskolák munkatársait, megosszák egymással a jó gyakorlatokat és tisztázzák a felmerülő problémás kérdéseket.

A szakemberhiány ugyanis minden területen óriási, és ma már nemcsak Budapesttel, de a nagyobb városokkal is versenyezni kényszerülünk. Olyan szakemberek, fiatalok kellenek tehát, akik az iskolapadból kikerülve egyből „hadra foghatók” és itt maradnak – mondta el Gulkai László iskolaigazgató.

A beszélgetésen így értelemszerűen a legnagyobb hangsúlyt a szakma elvégzésével kapcsolatos tudnivalók és a tanulói munkaszerződéssel járó juttatások kapták, melyekről Szedmák Péter szakképzési tanácsadó tartott útbaigazítást.

Nappali képzésben ma 25 éves korig, egyébiránt pedig életkori határ nélkül ingyenesen 2 szakmát lehet megszerezni. Ezt diplomát követően is megtehetjük, hiszen az nem számít szakmának, ám a második szakmát csak az elsőt lezáró sikeres vizsgát követően és felnőttképzésben lehet elvégezni.

A duális képzésnek köszönhetően pedig a tanulói munkaszerződéssel kapcsolatos juttatások mindkét esetben járnak. A jelenlegi szabályok szerint a vállalkozások a minimálbér 15 százalékát kötelesek fizetni a gyakorlaton lévő tanulóknak, ettől az összegtől csak felfelé lehet eltérni, és az első komplex szakmai vizsga utolsó napjáig jogosultak rá a diákok.

A bérért ugyanakkor komolyan meg kell dolgozni, a rendszer ugyanis „bünteti” azokat, akik nem jól teljesítenek és az egyik félévben megbuknak. Amennyiben ez félévkor történik, úgy a folyamatosan járó béremelést nem kell teljesítenie a vállalkozásnak, ha pedig év végén bukik meg a tanuló, a következő félévre megfeleződik az összeg, s később csak erre jön rá az emelés – magyarázta Szedmák.

Érdemes tudni, hogy a korábban csak nyári gyakorlatra szóló együttműködési megállapodás ma már a tanulószerződés keretén belül megoldható, előbbi után viszont nem kell adózni. A tanulóknak mindemellett egyéb juttatások is járnak, így kedvezményes étkezés, felelősségbiztosítás és útiköltség-térítés is – ez utóbbi alatt a cégtől való utazás díját kell érteni.

A szakma tanulása ugyanakkor nem csak az ifjúság számára lehet kifizetődő. Sokan már munka mellett ülnek be ismét az iskolapadba, néha önszántukból, néha azért, mert a jogszabályok megkövetelik, hogy a munkavállaló tudását egészítse ki egy papírral, vagy új ismeretekkel. A juttatások ilyen esetben is járnak, ahogy a munkabérrel és a tanulói fizetéssel kapcsolatos járulékok (pl. nyugdíj) is.

A gyakorlati megvalósítás viszont már kicsit nehézkesebb, hiszen ha valaki nem a saját munkahelyén belül, 6 óra munkaidő +2 óra gyakorlat formában végzi el azt, hanem egy másik üzemen, igencsak bonyolult az idővel zsonglőrködni. A jövőben éppen ezért a cégeknek arra kell figyelniük, hogy összehangolják az oktató- és a munkahelyek rendjét.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Középpontban a környezeti nevelés Pannon Egyetem Középpontban a környezeti nevelés A Pannon Egyetemen 2022 óta fut a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében a Nemzeti Kutatások alprogram, amely a környezettudatos életmóddal kapcsolatos társadalmi és nyelvi attitűdök vizsgálatát veszi górcső alá online szövegek és kérdőíves felmérések alapján. A projekt 2025 végéig tart. 2024. december 19. 18:19 Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Újabb lépést tett a magyar oktatási rendszer a digitalizáció felé: immár negyedik alkalommal osztottak ki számítástechnikai eszközöket az iskolások számára kormányzati támogatásból. A program keretében országszerte 125 ezer laptopot kaptak az 5. és 9. évfolyamos tanulók, amelyek tabletként is funkcionálnak. A diákoknak csupán igényelniük kellett a gépeket, és mindenki, aki jelentkezett, meg is kapta az eszközt. 2024. november 28. 12:20 Mestereket avattak az Iparkamarában közélet Mestereket avattak az Iparkamarában Huszonégyen vehették át mesterlevelüket kedd délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezvénytermében. 2024. november 26. 14:29 125 éves a herendi iskola közélet 125 éves a herendi iskola Fennállásának 125. évfordulóját és az új épület felavatásának félévszázados jubileumát ünnepelte pénteken a Herendi Német Nemzetiségi Általános Iskola. 2024. november 16. 14:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.