Az alapítvány régi emlékeket elevenít fel a Jézus születését középpontba helyező kiállítással: az 1940-es években még eleven szokás volt hazánkban, hogy az emberek betlehemet építenek – az utolsó mozgalmat egy ciszterci szerzetes professzor, dr. Schwartz Elemér kezdeményezte. Idővel azonban kikopott a hagyomány, és csak 1994-ben újították fel újra.
A jászol kiállítás és a betlehemépítés azóta ismét nagy népszerűségnek örvend: hivatásos alkotók, művészi kézművesek, népművészek, képző- és iparművészek, amatőrök egyaránt jelentkeznek a pályázatra, a zsűri pedig az ötletességet, a technikai kivitelezést és az esztétikai megjelenést egyaránt értékeli. A kézműves apróságok mind természetes anyagból készülnek, a technika viszont nem kötött, így igazán sokszínű tárlat születik minden évben.
Gergely Imre, az alapítvány elnöke elmondta, a tavalyi rekord számhoz képest idén egy kicsit kevesebb alkotás látható, ennek oka azonban örvendetes, mivel a mintájukra egyre többen rendeznek hasonló kiállítást, s tulajdonképpen ez is új színekkel tölti meg a mozgalmat. A kis kézműves termékek pedig nemcsak szépek, de az ünnepre való lelki ráhangolódásban is segítenek.
Márfi Gyula érsek a kiállítás szombati megnyitóján elmondta: a betlehemkészítés természetesen akkor lesz igazán fontos, ha megtestesül a hit benne, hogy Isten a saját fiát küldte le hozzánk. Bár sokan tagadták a történelem során, hogy Jézus ember is lett volna, Isten szerint még is csak méltó volt a fiához, hogy jászolban, kisdedként, szegénységben szülessen meg, s legyenek szülei is. Örülnünk kell ennek, mert ez azt jelenti, hogy Jézus nemcsak a lelkünket, hanem egész valónkat és a környezetünket akarja üdvözíteni, a világ megmentéséért jött, hogy visszaadja nekünk az elveszett Édenkertet.
A tárlat megnyitóján részt vett Némedi Lajos alpolgármester is, aki szerint az alkotások megerősíthetik bennünk a tudatot, hogy nem reménytelen a világ sors, és aki hisz Istenben és a szeretetben, az soha nem veszhet el. Mindazonáltal mindenkit arra buzdított, hogy ma, amikor szabadon emelhetünk betlehemet, tegyük meg ezt, s így remélhetőleg elhozhatjuk a békét, a türelmet, a szeretetet is.
A kiállítás anyaga megtekinthető a Szaléziánumban, emellett az alapítvány minden évben háromnyelvű színes fotóalbumot is megjelentetett róla.