Még tavaly év végén röppentek fel a hírek, hogy a kormány az agrár-felsőoktatás átszervezését tervezi, aminek eredményeként Gödöllőn hoznának létre egy központi agrártudományi egyetemet. A létrejövő agrártudományi egyetemi központ funkcióját a Szent István Egyetem töltené be, éstöbb vidéki képzőhelyet, többek között a Pannon Egyetem önálló karaként működő Georgikont is ehhez integrálnák – derül ki a Magyar Idők korábbi cikkéből.
Az előterjesztés azzal indokolja az intézményi struktúra átalakítását, hogy növelni kell az ágazat versenyképességét. Ehhez össze kell hangolni a jelenleg párhuzamosan futó kutatásokat és tervezéseket, és javítani az ágazat szereplőinek együttműködésén. Probléma a szakemberhiány is, miközben az ágazatban a legmagasabb, 6,8%-os a diplomás munkanélküliség.
Ezzel szemben a gödöllői Szent István Egyetem lefedi a teljes hazai agrárképzési portfóliót, több mint 50 kutatócsoportja, számos gyakorlóhelye és tangazdasága van, valamint stratégiai együttműködésben áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, és erős a nemzetközi kapcsolatrendszere is, így alkalmas az agrártudományi egyetem céljainak eléréséhez- írja az MTI.
Az előterjesztés három elképzelést is felvillant ajövőt illetően. A jó minősítést kapott egyetemek önállóan működhetnének tovább, a köztes kategóriába tartozók strukturálisan megmaradnának, de a feladatmegosztás mellett a szakmai irányítást az új agráregyetem végezné, míga harmadik kategóriába tartozó képzőhelyeket integrálnák a gödöllői agráregyetemhez, és annak telephelyeként működhetnének tovább. Ebbe a körbe tartozik a Pannon Egyetem Georgikon Kara is.
Megkerestük dr. Gelencsér Andrást, a Pannon Egyetem rektorát, mi a véleménye az ügyről, aki annak lezárultáig nem kívánt nyilatkozni, valamint dr. Polgár J. Pétert, a Georgikon Kar dékánját is. Polgár J. Péter elmondta, tényszerűen egyik oldalról sem tudják alátámasztani a hozzácsatolást.
– Továbbra is egyeztetéseket folytatunk a munkaanyaggal kapcsolatban, aminek még nem alakult ki a végleges verziója – válaszolta kérdésünkre. Hozzátette: korábban már benyújtottak egy szakmai korrekciós javaslatot, amit kérésre az elmúlt héten újabb információkkal egészítettek ki, egy intézményi fejlesztési tervvel megerősített, egyetemen belüli koncepcióval.
A kar dékánja elküldte számunkra a Magyar Állattenyésztők Lapjának legújabb számában megjelent nyilatkozatát is, melyben több érintett személlyel együtt részletesebben beszél az agrárképzés átalakításával kapcsolatban. Ebben úgy fogalmaz: az agrárképzés problémái nem új keletűek, hasonló gondokkal küzdöttek már az ezredforduló idején is. A szakterület presztízsének csökkenése, az alulfinanszírozottság, a beiskolázás csökkenése és a lemorzsolódás valóban gondot jelent, ugyanakkor ezekre nem jelent megoldást, ha a források jelentős részét a gödöllői kampuszra allokálják, a többi képzőhelyet viszont gyakorlatilag kihagyják a fejlesztésekből. Arról nem is beszélve, hogy az érintetteket a tervezett változtatásokkal kapcsolatban meg sem kérdezték.
Polgár J. Péter szerint a munkaanyagban szereplő következtetések tévesek a Georgikon Karról. A 2001 óta a Pannon Egyetem keretei között működő keszthelyi képzőhely kereken 220 éves, a dunántúli agrárkarok közül a legszélesebb kínálattal rendelkezik. Gazdálkodása stabil, kiválók a felvételi eredményeik és a hallgatói létszáma is folyamatosan magas (több mint 1500 hallgatójuk van). Emellett az oktatói-kutatói kar is fejlődik és fiatalodik, de kiemelkedően erősnek mondható a kutatói portfólió is, jelentős a nemzetközi kapcsolatrendszer, 2016-ban pedig több igen komoly, folyamatban lévő projektállományt is sikerült behozni a karra és egészében a Pannon Egyetemre.
A Georgikon Kar a Pannon Egyetem megbecsült tagja, amely annak hálózatos fejlesztési modelljében sikeresen használja ki a kapcsolódó tudományterületek és az együttműködő karok szinergens lehetőségeit, munkájával pedig hozzájárul az egyetem nemzetközi rangsorokban való előkelő helyezéséhez – fogalmaznak a cikkben.
Polgár J. Péter szerint az agrárképzés fejlesztéséhez valójában a finanszírozást kellene átalakítani, a Georgikon tevékenységét pedig a kari tanács és a szenátus egyhangú határozata alapján a Pannon Egyetem keretei között kívánják folytatni. Kérdésünkre hozzátette ugyanakkor: bár végleges döntés még nem született, ha az kvázi politikai szinten történik, a szakmai érvek csak a háttérmunka finomítására szolgálhatnak.