Magyarországon ma az épületenergetika mintegy 40 százalékát a korszerűtlen rendszerek miatt elfűtjük, azaz, a szabadba eresztjük ki a hőt. Ez nemcsak hatékonyság szempontjából kellemetlen, de a környezetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható.
A nem kívánatos hatások csökkentése érdekében az Európai Unió és Magyarország kormánya több program keretében is támogatja a zöld energiára épülő technológiák terjedését. Ezt szolgálják a 296 milliárd forintos keretű ún. fotovoltaikus rendszerek kialakítására létrehozott KEHOP pályázatok is, amelynek részeként a Csolnoky Ferenc Kórház 204,58 millió forintot nyert el az intézmény korszerűsítésére – számolt be dr. Kovács Zoltán megyei fejlesztési biztos a sajtótájékoztatón.
A támogatásnak köszönhetően a kórház A, D és E épületének tetején helyeznek el több mint 1100 napelem táblát, amelyek a nap sugárzását közvetlenül átalakítják villamos energiává. A keletkezett villamos energiát helyben felhasználják, csökkentve a korszerű orvosi eszközök emelkedő energia költségeit. Optimális működés esetében a napelemek minimum 15 évig is használhatók, és évente több mint 11 millió forintot tud megtakarítani vele a kórház – ez a teljes rendszer 7 százaléka. A korszerűsítés révén továbbá a CO2 kibocsátást is jelentősen csökkenteni tudják – mondta el dr. Illésné Szilágyi Szilvia.
A fotovoltaikus rendszer kiépítése mellett a kórház korábban egy konszolidációs pályázatot is megnyert összesen 226 millió forint értékben. Ebből 103 milliót az E és G épületek tetőszigetelésére fordítanak, amelyek már több helyen elöregedtek, beáztak, rossz állapotuk pedig a betegellátás biztonságát is veszélyeztetik, továbbá a napeleme elhelyezéséhez is elengedhetetlen a korszerűsítés. Több mint 3 millió forintot nyert a kórház az élelmezés hűtőkamrájának felújítására, amelynek köszönhetően csökkenthetik az energiaköltségeket és biztonságosabbá válik az élelmezés. Javul a humánerőforrás adatszolgáltatása is a JDolBer rendszer kialakításával, így hatékonyabban tudják kezelni az intézményben vállalkozók és dolgozók adatait – ismertette a fejlesztéseket dr. Dávid Gyula főigazgató.
A pályázatok megvalósítása márciusban kezdődik és decemberben ér véget.