Látványos fejlesztéseket tervez az önkormányzat a Szent Miklós-szegen (vagy ismertebb nevén a Kálvária-dombon). Erről Bárnyi Mária alpolgármester számolt be napirend előtti felszólalásában. Mint elmondta, az önkormányzat októberben zártkörű pályázatot írt ki.
»A zártkörű építészeti ötletpályázat pályázat célja a Terület és Településfejlesztési Operatív Program „Zöld város” felhívásának ismert tartalmi elemeire építkezve a Kulturális negyed koncepciójának további mélyítése volt. A tervezési terület az Erzsébet ligetet, Kálvária dombot és a Komakút teret foglalta magában. A mesterek és a hallgatók közösen keresték a terület történeti alapokon nyugvó beépítési, a zöldfelületek megújításának és a gyalogos, kerékpáros és gépjárművel történő közlekedés újjászervezésének lehetőségeit.«
Az építészfórum.hu a hónap elején számolt be arról, hogy eredményt hirdettek az ötletpályázatban. Az első díjat Monory Rebeka, Vadász Balázs és Zilahi Péter elképzelése nyerte, az ő látványterveiket láthatják a cikkben is.
A megálmodott épületelemről ezt írja az építészfórum:
"A beavatkozás minimális eszközökkel kívánja rendezni az itt felmerülő téri és funkcionális hiányokat. Így a nyugati oldalon pótolja a Komakút tér hiányzó térfalát, biztosítva a Kálvária-domb védett, belsőséges világát, a hangsúlyos falelembe pedig a jelenleg hiányzó feljutás kerül egy, a fal részeként átforduló híddal.
Az épület és a meglévő támfalak között kialakul egy védett belső udvar, ami kiállító és vendéglátó funkciónak ad helyet. Az új épület kialakításában falszerű elemként jelenik meg a meglévő támfal ellenpontjaként, így a két különböző minőségű falszerű elem közt jöhet létre az újfajta téri minőség - mely mind elhelyezkedésében, mind anyaghasználatában a korábbi beépítésre utal.
A falba a rendezés során elbontott falak anyaga épül be, réteges módon a meglévő falak egyfajta absztrakt továbbéléseként. A meglévő támfal és az új épület között kialakuló külső és belső tereket is magába foglaló tér látja el a kiállító és vendéglátó funkciót. A nyitott átközlekedő udvarra szervezve az egykori pincék zárt kiállítótérként működnek, ellenpontjaként a lépcsőfal melletti transzparens zárt tér látja el a további publikus funkciót, míg a kiszolgálóterek a falelembe kerülnek."
Szintén Brányi Mária számolt be a 2011-ben létrehozott Kegyeleti Munkacsoport tavalyi munkájáról.A munkacsoport feladata az önkormányzati köztemetők kultúrtörténeti emlékeinek megőrzése, a védetté nyilvánított sírok megóvása. Tavaly a következő síremlékeket újították fel:
- Alsóvárosi temető, Csermák Antal síremléke
- Alsóvárosi temető, Dr. Óvári Ferenc síremléke
- Alsóvárosi temető, Dr. Kerényi Károly síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Szemerey János síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Révész Vince síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Kovács Ignácz síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Dr. Perlaky József síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Kürtly Károly síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Farkas Lajos síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Kurtz János síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Plosszer István síremléke (1848- as sír)
- Alsóvárosi temető, Dr. Czukrász Aladár síremléke (volt városi főorvos)
- Alsóvárosi temető, Kiss János síremléke (cigányprímás)
- Alsóvárosi temető, Szilágyi József síremléke (színész)
Ha már a belvárosunk szépségeiről beszélünk, ehhez kapcsolódó kérdést tett fel Gerstmár Ferenc, az LMP képviselője is, aki a belvárosi aluljáró falára fújt graffiti kapcsán a környezet színesebbé tételéről érdeklődött. Felvetette, hogy a felületet egy nyilvános pályázat keretében bízzák amatőr művészekre, a beérkező pályamunkák közül pedig a városarculati munkacsoport válassza ki azokat, amelyek ténylegesen felkerülhetnek a falra.
Brányi Mária alpolgármester ezt nem tartja elképzelhetőnek. A veszprémi aluljárókat szakemberek tervezték, a jelenleg látható "decens kialakítás" sokak ízlésével találkozik, a szakma elismerését is megkapta. A Mindszenty utcai aluljáró falfelületét növényzet oldja, ezt egészíti ki az alkotók fala, ami a Vass-gyűjtemény alkotóinak névsorát tartalmazza, míg a másik oldalon neves veszprémiek életművéről lehet olvasni. Elképzelhetetlen, hogy ezt a koncepciót amatőr művészek "roncsolják szét". A Művészetek Háza rendszeresen rendez kiállításokat az aluljáróban. Az alpolgármester szerint "kifejezetten mozgalmas, és a vegetációs időszakban színes a kép (...) ezt egy jó iránynak, minőségi iránynak tartom". Felhívta a figyelmet arra, hogy a kialakítás számos elismerést nyert el.
Forgóné Kelemen Judit, a Jobbik képviselője a bérlakásépítésre szánt forrásokat hiányolta a költségvetésből, ennek a hiánynak az okára kérdezett rá.
Porga Gyula polgármester maga is fontosnak tartja a bérlakás-állomány növelését, hiszen a munkaerőhiány kihívás elé állítja a város gazdaságát. E probléma kezelésére hozták létre a Veszolt, aminek feladata az önkormányzat lakásállományának kezelése. A Veszol tavaly negyvennel növelte az állományt, a bővülés egy része a Színészházban keletkezett, de a piacról is hosszú távú bérleti konstrukcióval tudja javítani a lehetőségeit. A városban markáns piaci fellendülés is tapasztalható, 164 új lakást adnak át idén, és további építési tervekkel is keresik az önkormányzatot a vállalkozások. "A költségvetésben ugyan külön soron nem jelenik meg, de ez nem azt jelenti, hogy nem dolgozunk a lakásállomány bővítésén."
A Demokraták Veszprémért frakciója a jegyzőt szórta meg kérdésekkel. Hartmann Ferenc frakcióvezető először arra volt kíváncsi, hogy van-e lehetősége az önkormányzatnak az általa korábban megállapított helyi adó évközi csökkentésére? Ez a kérdés már korábban is felmerült, akkor a polgármester mondta el, hogy ezt jogszabály nem teszi lehetővé. Dr. Mohos Gábor jegyző írásban ígért választ.
A jegyzőhöz intézett második kérdésében Hartmann Ferenc azt tudakolta, miért a jegyzői iroda és a városháza munkatársai írják a Fideszes képviselők napirend előtti hozzászólásait, azok hogy érkezhettek be az előírt határidő után? A jegyző elmondta, hogy a hivatalban valamennyi köztisztviselőnek kötelezettsége a választott képviselők munkájának segítése, politikai családtól függetlenül, nem volt még példa arra, hogy az ellenzéki képviselők segítséget kértek volna, akkor a köztisztviselők elutasították volna. Előfordul, hogy a képviselők nem dokumentum fájlban, hanem ímélbe írva küldi el a hozzászólását - ebben az esetben a hivatal feladata, hogy a hozzászólásokat dokumentumba másolva, kiküldhető formába hozza. Azt pedig, hogy a hozzászólások határidőnek megfelelően érkeznek-e be, azt az informatikai rendszerben nyomon lehet követni.
Katanics Sándor is a jegyzőt kérdezte, ő arról, hogy be kell-e jelenteni az érintettségét annak a képviselőnek, aki előterjesztést nyújt be a közgyűlés és vagy a szakmai bizottságok számára és az előterjesztésben olyan cégnek, vállalkozásnak kíván engedményt javasolni, akinek egyúttal magánszemélyként a megrendelője is? A jegyző elmondta, hogy a személyes érintettség akkor merül fel, ha a képviselő részt vesz a döntéshozatalban.