A szakmabemutató kisfilmes versenyt a Jost-Hungária Bt., a Pannontej Zrt., a Bakonykarszt Zrt. és a Foglalkoztatási Együttműködés a Veszprémi Járásban című projekt konzorciuma hirdette meg. A pályázatot pénteken sajtótájékoztatón mutatták be.
Porga Gyula polgármester kijelentette: Veszprémben a legnagyobb problémát a munkaerőhiány jelenti. A december végi adatok szerint a vidéki nagyvárosok közül Veszprém az egyik legalacsonyabb munkanélküliségi mutatóval rendelkezik – ami egyszerre örömteli és mégis problémát okoz. Ennek orvoslására az egyik megoldást a képzés jelentheti; fontos, hogy tanulmányaik befejezése után minél többen helyben találjanak állást. – Vissza kell állítani szakmák presztízsét, a diákok legyenek tisztában azzal, hogy a hiányszakmákban biztos munkahelyre számíthatnak – fogalmazott a polgármester.
– A munkaerőhiány globális jelenség, a hiányzó élőmunkát mindenütt megpróbálják gépesítéssel helyettesíteni – fogalmazott Kardos Péter, a Jost-Hungária Bt. cégvezetője. – A vállalkozások 80%-a küzd szakmunkás-hiánnyal. Ezt a mindennapokban is érzékelhetjük, ha a háztartásunkba keresünk villanyszerelőt, burkolót, de a vállalkozások is ugyanezzel küzdenek a náluk szükséges szakmákban.
A cégvezető úgy gondolja, hogy a szakmunka értéke töretlenül emelkedni fog, mind a fizetések, mind a munkakörülmények terén meg fog előzni számos adminisztratív, nyelveket igénylő munkaterületeket is, amik ma népszerűek a felsőoktatásba jelentkezők körében. Éppen ezért hét hiányszakmában hirdettek lehetőséget arra, hogy a diákok betekinthessenek a cégek működésébe, és készítsenek maguk, diáktársaik, környezetük számára kisfilmeket.
Ezek a CNC gépkezelő és gépi forgácsoló, a hegesztő, a lakatos, a sajtkészítő, a túrókészítő, a villanyszerelő, valamint a víz- és csőhálózat szerelő.
Az egyes szakmákat bemutató legjobb filmek készítőit fesztiválbelépőkkel jutalmazzák.
Schindler Lászlóné, a Veszprémi Szakképzési Centrum vezetője elmondta, hogy a tanulókat aktív részvételre ösztönzik, ez a pályázat a középiskolások, szakgimnáziumok, gimnáziumok tanulóit is megszólítja. A fiatalok látásmódja sokszor más, mint a felnőtteké, és így a hiányszakmákat eddig nem ismert szemszögből mutathatják be az elkészülő pályamunkák.
A részletes versenyfelhívás elérhető az iskolákban, illetve a szakMA – vissza a jövőbe Facebook-oldalon. A jelentkezés határideje március 17.