Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Trump a Pannon Egyetemen

2017. február 28. 21:25
Donald Trump amerikai elnök világpolitikai hatásairól tartottak előadásokat kedd délután a Pannon Egyetemen.

Az egyetemen három előadást rendeztek meg a zsúfolásig megtelt konferenciateremben az év elején beiktatott amerikai elnök politikájával kapcsolatban.

  • Dr. Kalmár Zoltán: Az új amerikai kül- és biztonságpolitika
  • Dr. Czeglédi Sándor: Nyelv, oktatás, bevándorlás
  • Dr. Szentgyörgyi Szilárd: Tények vs. Kommunikáció

Éppen száz éve annak, hogy egy különös esemény felforgatta a világot: a cári Oroszországban forradalmi változások történtek. Amit Trump elkezdett, az is egyfajta forradalomként értelmezhető – fogalmazta meg hipotézisét dr. Kalmár Zoltán. Ahogy az oroszországi forradalom, úgy az új amerikai elnök is gyökeresen szakított a korábbi rendszerrel. Trump rendszere az Obama-kormány politikájának totális tagadására épül. Óriási különbség persze az, hogy a bolsevikok erőszakos úton jutottak hatalomra, míg Trumpot demokratikus úton választották meg.

Dr. Kalmár ZoltánDr. Kalmár Zoltán

Trump az elszigetelődés külpolitikáját folytatja: a nemzetközi szervezetekben redukálják az amerikai szerepvállalást – például felülvizsgálják, hogy szükség van-e a békefenntartó missziókban való részvételre. Moratóriumot hirdettek többoldalú szerződések megkötésére, és megszüntetik az ún. demokrácia-exportot, ami Wilson elnöksége (1913-1921) óta gyakorlat az amerikai külpolitikában.

A két legnagyobb kérdés, hogyan hat a kormányváltás a kínai és orosz kapcsolatokra?

Kína és az Egyesült Államok között gazdasági problémák vannak – Trump szerint a kínaiak „megerőszakolták az amerikai gazdaságot” –, és tény, hogy a jüan alacsony árfolyama valóban a kínai exportőröknek kedvez. Trump protekcionista gazdaságpolitikája deglobalizációs trendet indított el, az elnök pedig kivonult a Csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezményből, ami a kínaiak elszigetelését szolgálta volna. Trump ezzel esélyt adott a kommunista Kínának a globális gazdasági vezető szerepre.

Dr. Czeglédi SándorDr. Czeglédi Sándor

A kampányidőszakban Trumpot sokáig a Kreml amerikai elnökjelöltjeként aposztrofálták, ami valószínűleg nem igaz, de ő volt a kisebbik rossz Oroszország számára. Trump és Putyin között nem elvi közeledés volt a kampányidőszakban, hanem egy érdekszövetség: mindketten Hillary Clinton vereségét szerették volna elérni. Mind Trump mind Putyin harcot folytat a nyugati liberális filozófia ellen, ugyanakkor Amerika mindenképp zavaró tényező Oroszország számára, hiszen a republikánus többségű Kongresszus harcias oroszellenes politikát vár el a kormánytól. Érdekütközések várhatók Szíria, Irán esetében és a nukleáris fegyverkezéssel kapcsolatban is.

Dr. Czeglédi Sándor a nyelvek szempontjából vizsgálta Trump első hónapját, és azt elemezte, hogy milyen lehetőségei vannak az új kormánynak az angol mint hivatalos nyelv szövetségi szintű bevezetését szolgáló törvény elfogadtatására. Ezt a törvénytervezetet évtizedek óta nem sikerült átverni a Kongresszuson és a Szenátuson – mert csak a republikánusok támogatják –, így ha Trump ideje alatt sikerülne, az nagy republikánus sikernek számítana.

Dr. Szentgyörgyi SzilárdDr. Szentgyörgyi Szilárd

Dr. Szentgyörgyi Szilárd Trump kommunikációját elemezve kijelentette: az új elnök másként beszél, mint bármely más, angol nyelvterületen működő közszereplő. Kritizálják szókincse, szóismétlései, csapongó mondatszerkezetei miatt.

Az előadások után közös beszélgetésre volt lehetőség.

tomi-3643747
tomi-3643747
tomi-3643747
Schöngrundtner Tamás
domjanattila
domjanattila
domjanattila
Domján Attila
további cikkek
Israel-Palestine-Flag-1
Israel-Palestine-Flag-1
Israel-Palestine-Flag-1
Bejelentették az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetet és a túszalkut Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tűzszünetet és a 467 napja elrabolt izraeli túszok kiszabadulásáról megkötött egyezményt jelentett be kormányzati forrásokra hivatkozva a 12-es és a 13-as izraeli kereskedelmi televíziós csatorna szerda este. A túszokról szóló megállapodás megszületését Donald Trump megválasztott amerikai elnök is megerősítette közösségi oldalán. 2025. január 16. 8:29
K_EPA20240929060-1-scaled
K_EPA20240929060-1-scaled
K_EPA20240929060-1-scaled
Az Osztrák Szabadságpárt győzött a parlamenti választáson A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) áll győzelemre a vasárnap Ausztriában tartott parlamenti választáson a szavazóhelyiségeket elhagyók körében készített felmérések (exit poll) tanúsága szerint. A párt főtitkára történelminek nevezte az eredményt. 2024. szeptember 30. 8:40
1O4A2954
1O4A2954
1O4A2954
Úristen is volt a színpadon, de az igazi főszereplők a tizennyolcévesek voltak a Pannon Egyetem ponthúzó partiján Egy egészséges ember pulzusa nyugalmi állapotban percenként 60-100, ez izgalmi helyzetben akár 120-140 szívdobbanás is lehet. Szerda este a Gyárkertben sok tinédzsernek kúszott fel a szívverése erre a szintre és nem csak azért, mert a színpadra Magyarország jelenleg egyik legnépszerűbb csapatát, a Valmart várták. Nem sokkal este nyolc óra után megérkeztek az első SMS-ek a telefonokra, hogy sikerültek-e az egyetemi felvételek. A Pannon Egyetem erre az alkalomra szervezte meg Pont Ott Partiját, hogy a tizennyolcévesek együtt élhessék át ezeket a pillanatokat. 2024. július 25. 11:59
KBAL7812
KBAL7812
KBAL7812
Három tanács a friss diplomásoknak Hétfő délelőtt megtartotta diplomaátadó ünnepségét a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara, amelyen kilenc év után először nem dr. Gelencsér Andrástól vehették át a hallgatók a diplomájukat, hanem utódjától, éppen a hétfőtől hivatalba lépett dr. Abonyi Jánostól, az egyetem új rektorától. Ő köszöntőbeszédében az értékek sokféleségéről beszélt, ezen kívül az egyetemisták három hasznos és egész életre szóló tanácsot is kaptak. 2024. július 2. 15:32

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.