Ciki, hogy 15 évesen szűz vagyok? Ha van barátnőm, nem nézhetek pornót? Az orális szextől teherbe lehet esni? Van egy titkom, ami nagyon fáj, de senkinek nem merek beszélni róla. Mit tegyek?
Ilyen, és ehhez hasonlóak a leggyakrabban ismételt kérdések a Yelon csapatához, amelyet a gyermekjogokkal foglalkozó Hintalovon Alapítvány hozott létre februárban azért, hogy a tinik virtuálisan tegyenek fel kérdéseket, tájékoztató anyagokat érjenek el, vagy has szükségük van, rá személyes tanácsadást kérjenek.
Az információs honlapról és a hozzá tartozó mobilos csetprogramról az Index írt még pár hete, melyben megszólaltatták az oldal önkénteseit és a csetprogram vezetőjét is.
A szexedukációs program részeként a tinédszerek heti három alkalommal, hétfőn, szerdán és szombaton este 18-tól 22 óráig az önkéntes felnőttektől teljesen anonim módon kérdezhetnek. „Annyira védett a Yelon rendszere, hogy amint vége a beszélgetésnek, törlődik a teljes csetfolyam, nehogy valaki, aki a tini telefonjával babrál, elolvashassa. ”-írták. Azt mondják, 10-18 éveseknek ajánlják a Yelont, de ha nem indokolt az eset miatt, sosem kérdezik meg csetpartnereik nevét.
A Yelon csapatát olyanok alkotják, akik hosszú évek óta dolgoznak fiatalokkal. Van köztük nyelvtanár, gyermekjogi szakértő, testtudatoktató és nőiegészség-nevelő, nemzetközi mediátor, coach, szupervizor és krízistanácsadó szakpszichológus is.
Kerpel Éva, a csetprogram vezetője az Indexnek azt nyilatkozta, „erősen megszűrik a tinédzserekkel csetelő önkénteseket, akik a jelentkezés után komoly képzésen is részt vesznek. A tényszerű tudásanyag nagy részét e-learning-anyagból kell elsajátítaniuk, amit a Hintalovon Alapítvány munkatársai állították össze. Aki levizsgázott ebből az anyagból, háromnapos csoportos képzésen vesz részt, amelynek tematikája: test- és éntudat, gyermekjogok, szexuális és más abúzus, kapcsolatok, csetkészségek begyakorlása. A továbbjutóknak a következő lépés a minimum 3x4 órás gyakorlati képzés, amikor élőben csetelhetnek úgy, hogy egy mentor végig mellettük ül, és vigyáz, hogy a se gyerek, se az ügyelő ne sérüljön.”
A honlap szerint az önkéntesek nem mondják meg, hogy mit tegyen az akár kétségbeesett fiatal, csak információt és segítséget adnak ahhoz, hogy a lehető legjobb döntést hozhassák. Eddig több mint 650 órányi csetelést bonyolítottak le, melynek során volt olyan is, mikor a beszélgetést a cset keretein kívül folytatták. Az indulás óta eltelt lassan 5 hónap alatt a leggyakoribb csetes témák eddig szerelem és a szexualitással voltak kapcsolatosak, de szorongásról, félelemről és abúzusról is beszámoltak már a gyerekek.
Az oldalon nem csak csetelni lehet az önkéntesekkel, hanem tudásanyagokhoz, cikkekhez is hozzá lehet férni, mindezt témákra bontva. Testkvízt is kitölthetnek a kamaszok, és tippeket is találnak ahhoz, hogy mi az értelme annak, ha például eleget mozognak, vagy hogyan szőrtelenítsenek.
Érdekesség a fiataloknak készült oldalon, hogy a fent lenyíló menüben nem csak témák, kor és nemek szerint lehet választani a cikkek közül: a szülőknek ugyanúgy íródtak anyagok arról, hogy mit érdemes tudniuk a Snapchatről, vagy hogyan kezeljék azt, ha gyerek bevallja, hogy meleg, esetleg mit csináljanak akkor, ha rajtakapják pornó nézés közben, vagy hogyan viselkedjenek akkor, ha valamilyen gyerekkérdésre őszintén nem tudják a választ.
Címlapfotó: Yelon.hu