Egyelőre nincs tervben, hogy változtassanak a kötelező olvasmányok listáján a középiskolákban. Felmérések alapján a kortárs irodalmat szívesebben olvassák a fiatalok, ráadásul egyes szakemberek szerint az újabb műveken keresztül a klasszikusokat is jobban megérthetnék. Több tanár is próbál olyan köteteket becsempészni az órákra, amik tényleg érdeklik a gyerekeket, ám erre csak kevés idő jut a tanterv miatt.
A Lovassy László Gimnázium tradicionális iskola, mely az irodalomoktatásban is megmutatkozik. Király Viktor irodalomtanár elmondta, hajmeresztő változások nem következtek be az elmúlt 20 évben, talán csak az, hogy a 20. századi világirodalom kapott nagyobb hangsúlyt.
A kötelező olvasmányok listája ebben a gimnáziumban sem módosult, habár voltak erre tett próbálkozások. Az egyik, ha több alternatíva közül választhatnának a diákok, mit szeretnének az adott évben elolvasni. A világ megfoghatóbbá tétele régi vágy. Szerették volna, ha a kötelező olvasmányok adott témakörök köré épülnének. Ám a kötelező olvasmány mindig is az irodalomoktatás sarokköve volt, amire lehetett építeni az egész tantervet, így annak átalakítása igencsak sok problémát hozna magával.
A Lovassy László Gimnáziumban a 9. osztályban Homérosz, az Odüsszeia, a mitológiai történetek, Bibiliai szemelvények, Madách Imre, és Shakespeare-től a Hamlet került ismét a kötelező olvasmányok listájára.
10. osztályban a Zrínyi Miklós Szigeti veszedelme, Moliére Tartuffe-je, Voltaire Candide-ja, Stendhal Vörös és feketeéje mellett Katona József Bánk Bán-ja, Petőfi Sándor Az apostol című műve, Arany János Toldi estéje és Jókai Mór Az arany ember regénye van a tantervben.
11. osztályban Ibsen és Csehov műveket, Babits Mihály Jónás könyvét és Móricz Zsigmondtól a Rokonokat kell olvasniuk a diákoknak.
12. osztályban a szóbeli érettségi tételek határozzák meg leginkább, melyek azok az olvasmányok, melyek kötelező jellegűek. Illetve itt már a tanár is szabadabb kezet kap, egyeztethet a diákokkal. Ily módon Németh László, Thomas Mann, Franz Kafka, és Márai Sándor műveit olvassák.