A BBC Micro:bit alapítvány által kifejlesztett pedagógiai módszer – meghatározó szakmai vélemények szerint – ma az egyik legjobbnak tartott, arra hogy tudatosan fejlesszék a gyerekek digitális kompetenciáját. A módszert és az oktatási eszközt a BBC-n kívül olyan nagy nevű cégek dolgozták ki, mint a Microsoft, az ARM és a Samsung.
A gyermekek – akik a reményteli következő generációt képviselik – az iskolában, valamint az otthoni tanulás és szabadidős tevékenységeik során is napi szinten használják saját informatikai eszközeiket, előszeretettel szörföznek az interneten, sokszor azonban ez a fajta internetes jelenlét cél nélküli, megfelelő mentori segítség nélkül nem hatékony.
Ezt ismerte fel a Kódvetők Digitális Oktatási Műhely, létrehozták a veszprémi műhelyüket, amely igyekszik tapasztalt informatikai oktatókra támaszkodva megosztani a digitális tudást. A tanárok között van Szakmáry Ákos, közgazdász-informatikus, Várkonyi István, gépészmérnök-informatikus, a műhely vezetője pedig Tóthné Pálmai Zita, tanár. A kurzusokon tanítanak diplomás matematika, informatika, kémia, fizika, művészettörténet, rajz, etika tanárok, szakmájukhoz értő kiváló pedagógusok. A foglalkozásoknak a Veszprémi Rózsa Úti Általános Iskola és a Kossuth Lajos Általános Iskola ad helyet. Emellett felépítettek egy bemutató iskolát is a Muskátli utca 2. szám alatt, ahol minden olyan modern eszköz megtalálható, amire a gyermekek oktatásához szükség lehet.
Náluk alapelv, hogy minden gyermek számára meg kell engedni a felfedezés örömét, és olyan környezetet kell biztosítani, ami örömet nyújt, és fejlesztő tevékenységre motivál, képessé teszi a gyerekeket kreatívan gondolkodni, megoldásokat találni, szorongás nélkül próbálkozni, önbizalmukat visszanyerve építeni, alkotni, beilleszteni, elvenni, hozzáadni. A gyerekek szárnyalnak az órákon. Stabil alapokat kapnak, és megértik, mennyire egyszerűen képessé válnak az alkotásra.
A gyermekek feladatokat, projekteket vállalhatnak, akár egyedül vagy csoportosan, melyet elvégeznek, majd beszámolnak eredményeikről a közösségnek. Közös megbeszéléseken, helyzetelemzéseken kerül sor tudásuk ellenőrzésére.
Az alábbi kisvideóban a gyerekek beszélnek a műhelyben szerzett tapasztalataikról:
A műhely facebook oldalán további információk találhatók: https://www.facebook.com/kodvetok/?fref=ts