Talán mindannyiunkat érdekel, hogy 1848-49-ben hány honvédzászlóalj harcolt a magyar oldalon, mitől olyan különleges a 6. zászlóalj, és Petőfi István írói vénája miért lett elhanyagolva testvérével, Petőfi Sándorral szemben. Május 25-én Sashalmi István „Fiúk! Előre!” című könyvbemutatón megtalálhattuk a válaszokat.
Elkezdtem foglalkozni ezzel a témával, meglátogattam Veress D. Csaba történészt, aki csak annyit kérdezett, hogy mikor írom meg? – mondta az író, Sashalmi István a könyv születéséről. Az est további részében Veress D. Csaba hadtörténész beszélgetett vele, hogy egy kis ízelítőt adjanak a 6. „Veszprémi” honvédzászlóalj történetéből.
Az 1848-49-es hadi események Magyarország legfontosabb háborús eseményei közé tartozik. Kétezer évvel ezelőtt a görögöknél ilyen harcok után a hősi halottak nevét az iskolában tanították, nálunk is tudni kellene a szabadságharc hősi halottjainak a nevét. Ez tulajdonképpen lehetetlen, hiszen közel harmincezer ember veszett ott, de legalább minden vármegyében fel kellene kutatni ennek az időszaknak a történetét. Éppen ezért példamutató Sashalmi István könyve, mely a 6. „Veszprémi” honvédzászlóaljról szól. – számolt be róla Veress D. Csaba.
A beszélgetés során a zászlóaljak megalakulásától az utolsó hadi eseményekig végigkövethettük a történelmet. Több szó esett a könyv legsarkalatosabb pontjára, azaz Budavár elfoglalására, a nagy veszteségekre, a törökök elleni küzdelemre, valamint a fegyverletétel vitatott kérdéseire. Petőfi Sándor szerepéről a szabadságharcban mindenki hallott, azonban ebben a könyvben szó esik Petőfi Istvánról is. Ez egy egyedülálló kötet, szakszerűen foglakozik a történelmi eseményekkel, hiteles adatokat közöl.