A hungarikumokról szóló záró konferenciát a korábbi mini-konferenciák alkalmával összegyűjtött értékekből létrehozott kiállítás nyitotta meg.
Horváth Zsolt köszöntője után Jókai Anna író méltatta nemzetünk értékeit, melyek közül több már eltűnt, és a mostani válságos helyzetben újabbakat fenyeget a megszűnés. Kiemelte a magyar nyelv szerepét, az eredetvédelmet, a nemzeti öntudat, a hovatartozás jelentőségét.
Talabér Márta a kiállítást követő konferencián arról beszélt, hogy a mostani globalizált világban, ahol a felgyorsult kommunikáció hatására uniformizálódott az életünk, különösen fontos nemzeti sajátosságaink, jellemvonásaink megőrzése.
- A hungarikumok védelme, melyek lehetnek népszokások, hagyományok, ételek és italok, szellemi és materiális termékek, tehát minden, ami egyedi, ami érték és magyar közösségi feladat egyben – vélekedett. Hozzátette: értékeink megóvásával ugyanis gyarapítjuk kultúrkincsünket, megőrizzük múltunkat, sikeresebbé tehetjük jövőnket. Megőrizzük önmagunkat és magyarságunkat, büszkébben, gazdagabban állhatunk az unió polgárai között.
Az előadók közül dr. Márfi Gyula veszprémi érsek egyházi értékeinkre, dr. Simon Attila a manufaktúra nemzeti jelentőségére helyezte a hangsúlyt. Görföl Jenő, a CSEMADOK országos titkára a határok nélküli hungarikumokról, dr. Horváth Zsolt Veszprém megyei tapasztalatairól, Horváth Viola, a Veszprém Megyei Közművelődési Intézet igazgatója megyénk kulturális értékeiről beszélt.