Mohamed Altoumaini családjával együtt hat évvel ezelőtt költözött háború sújtotta hazájából Svédországba, és jelenleg az ország középső részén található Falun városának egyik gimnáziumában tanul.
Jacob Bernoulli a XVII. században élt svájci matematikus volt, aki többek között valószínűségszámítással is foglalkozott. Az úgynevezett Bernoulli-számok ismeretében jobb esélyekkel lehet nyerni különböző szerencsejátékokon. Mohamed Altoumaini négy hónapon keresztül töprengett a nevezetes Bernoulli-egyenleten, és végül rátalált egy egészen újszerű megoldásra, ami eddig még soha senkinek nem jutott az eszébe. A rejtélyes feladványon négy hónapja törte a fejét az iraki diák, míg végül erőfeszítéseit siker koronázta.
A tanárai először nem akartak hinni a fiúnak, amikor bemutatta nekik a titokzatos egyenlet megfejtését. „Amikor először megmutattam nekik az eredményeket, egyikük sem akarta elhinni, hogy valóban a helyes megoldáshoz jutottam el” – nyilatkozta a leleményes diák a Falu Kurieren elnevezésű helyi lapnak. Azonban a tanárai kételyeivel mit sem törődve az iraki fiú elhatározta, hogy kapcsolatba lép az Uppsalai Egyetem matematikusaival, és nekik is megmutatja felfedezéseit. „Ők pedig kíváncsiak voltak a számításaimra, és alaposan meg is vizsgálták a levezetéseimet, amelyekről azt mondták, logikusak és helyesek” – mondta a diák.
<%SZAVAZAS%>Nem ez az első eset egyébként, hogy sikerült megoldást találni a Bernoulli-számok problémájára. De hogy egy tizenhat éves, a gimnázium első évfolyamában tanuló fiatalember eljusson egy egészen eredeti megfejtéshez, az egészen rendkívüli fejlemény. Lars Ake Lindahl, az Uppsalai Egyetem matematika professzora nem mulasztotta el felhívni a fiú tanárainak figyelmét: különös gonddal foglalkozzanak rendkívüli tehetséggel megáldott, és kivételesen szorgalmas tanítványukkal. „Figyelni fogunk rá az elkövetkező években” – ígérte Lindahl professzor, hozzátéve, hogy örömmel látják majd az egyetem matematika szakos hallgatói között, amint a fiú befejezte középiskolai tanulmányait.
Altoumaini a helyi lapnak nyilatkozva elmondta, hogy tanárai mind gratuláltak neki. „Kutató szeretnék lenni, bár azt még nem döntöttem el, matematikus vagy fizikus legyek-e. Mindkét tárgyat szeretem, de jobb eredményeket kellene elérnem angol nyelvből és társadalomtudományokból is” – vázolta terveit a tizenhat éves iraki fiú.