Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A könyvek könyve / Ősi bibliák tárlata a királynék városában

2008. május 2. 15:50
Különleges Bibilia-kiállítás nyílt a Gizella Királyné Múzeumban a Biblia éve alkalmából. A többszáz éves könyvek, szentírások, kegytárgyak tárlatát Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek nyitotta meg csütörtökön. A ritka egyházi kincseket bemutató kiállítás október 15-ig látható.

Megnyitó beszédében Márfi Gyula hangsúlyozta, hogy mai napig nincs egyetértés a protestánsok és a katolikusok között abban, mi is minősül szentírásnak. A protestánsok bibliájából például hét könyv hiányzik, ami a katolikusokéban viszont benne van, - mondta az érsek. A kiállítás megnyitón elhangzott, hogy a Biblia születésének időpontja máig kérdéses. Keletkezését a Krisztus előtti 1800-as évekre tesszük. Az ószövetségi Szentírás könyvei időszámításunk előtt 1000-ben keletkeztek, de a legtöbbjük még 500 évvel az előtt - mondta az egyházi vezető. A Biblia az írás történetének kiemelkedő mérföldköve. Az Újszövetség például első századunk legfőbb műve, az írás ekkor még nem volt elterjedt. A legtöbb könyv még akkor is csak a hagyományban, emlékezetben élt. Az érsek rámutatott arra is, hogy a Biblia nem csak a hívő, vallásos emberek életében van jelen, hiszen számtalan neves művész, festő, szobrász, író, költő ihletője.



A kiállítás alatt, a múzeum három termében összesen 12 Biblia látható. Ugyanakkor nem csak könyvekkel találkozhatnak a látogatók. A Szentírással, Jézus életével, szenvedésével és halálával kapcsolatos kegytárgyakat is elhelyeztek a termekben. A kiállított bibliák a XV. Századból származnak, de ritka különlegességek is megtalálhatók a tárlaton, mint például egy igazi ősnyomtatvány Nürnbergből, vagy egy 1500-as kiadás, mely Lyonból került hozzánk.

 

A rendkívüli értéket képviselő bibliák egyébként egytől egyig a veszprémi Érseki Főegyházmegye Könyvtárának tulajdonában vannak.

         

Füssy Angéla
további cikkek
Vecsei H. Miklós nyitja meg a Holtszezont kultúra Vecsei H. Miklós nyitja meg a Holtszezont Idén is megrendezik a Holtszezon Kortárs Irodalmi Fesztivált, méghozzá február 21-22-én. Érkezik Vecsei H. Miklós, a Platon Karataev, Grecsó Krisztián, és még sokan mások… A rendezvény most először a Művészetek Háza Veszprém égisze alatt, az önkormányzat támogatásával valósul meg. tegnap 20:25 Huszonöt éves a Vár Ucca Műhely, a veszprémi irodalmi szellemiség kézzel fogható jele kultúra Huszonöt éves a Vár Ucca Műhely, a veszprémi irodalmi szellemiség kézzel fogható jele Huszonöt éve egy veszprémi irodalmi műhelyben megalapítottak egy folyóiratot. Akkoriban nem bővelkedett a Dunántúl hasonló kiadványokban, a veszprémi kezdeményezés célja pedig az volt, hogy szabadon, korosztálytól függetlenül teret adjon a kortárs szépirodalomnak. A szerkesztők a közép-európaiságot akarták megragadni. A folyóirat ma is létezik, sőt, a veszprémi irodalmi szellemnek a kézzelfogható jele. Hétfő este ők, a Vár Ucca Műhely szerkesztősége közösen ünnepelték a jubileumot. tegnap 13:41 Februárban jön a Veszprémi Nemzetközi Felnőttbábfesztivál, a Kabóca szervezésében kultúra Februárban jön a Veszprémi Nemzetközi Felnőttbábfesztivál, a Kabóca szervezésében Hétfő este a Kabóca Bábszínházban tartottak sajtótájékoztatót, ahol részletesen is beszámoltak a február 7-9. között megvalósuló nemzetközi fesztiválról, melynek alcíme: tradíciós és innováció. tegnap 16:39 Kell-e kiöltözni a színházhoz? kultúra Kell-e kiöltözni a színházhoz? A kérdésfelvetéssel méhkasba nyúlunk, generációk közötti különbségek, vidék-főváros ellentét pendül meg. 2025. január 19. 22:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.