A veszprémi állatkórház doktornője, dr. Gellei Zsófia segítségével összefoglaltuk, mire is kell vigyáznunk a nyári hónapokban.
– Természetesen a megelőzés a legfontosabb, az odafigyelés nagyon sok súlyos betegségtől megvédheti az állatokat. A legnagyobb veszélyforrás a kullancs, a toklász és a meleg. Az atkák családjába tartozó kullancs ellen már van védőoltás, amely 4 hetes védelmet biztosít illetve különböző nyakörveket is forgalmaznak már, amely elűzi a rovart. Ám ezek egyike sem ad 100%-os védelmet. A sétáltatás után mindig nézzük át állatkánkat, és ha találunk benne élősködőt, akkor egy határozott mozdulattal szedjük ki – magyarázza a doktornő.
- Fontos, hogy ez az első 24 órában megtörténjen, mert addig van esély, hogy a kullancs nem köpte vissza a nyálát a sebbe. A Lyme-kórnál veszélyesebb betegség a Babézia, amely a vörösvérsejteket támadja meg és ez által vese elégtelenséget okoz. Az állat ilyenkor bágyadt, elesett és gyakran sötétet pisil. Ilyenkor azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
Sétáltatás után a másik, amire nagyon oda kell figyelni a toklász. Ez a növényi kalász előszeretettel akad bele az állat szőrébe, elsősorban a fülnél és a lábujjak között. A toklásznak az a tulajdonsága, hogy mozgatás hatására csak egy irányba, előre tud haladni. Ha a gazdi nem veszi ki időben a szőrből, akkor könnyen eléri a bőrt, majd azon is átfúrja magát. Nagyon könnyen eljut olyan mélyre, ahonnan csak komoly műtéttel lehet kivenni és akár maradandó károsodást is okozhat, kilyukasztja a dobhártyát.
A harmadik dolog, amire nyáron jobban oda kell figyelni, az a meleg. Soha ne hagyjuk az állatot napon, zárt, meleg helyen, vagy olyan helyen kikötve, ahol nincs árnyék. A hőguta ellen sokkal kevesebbet tudnak tenni, mint mi emberek. Ha esetleg mégis azt látnánk, hogy a napon maradt jószág bágyadt esetleg elájult, akkor folyamatos, intenzív hűtést kell alkalmazni. Ez nem azt jelenti, hogy hidegvízzel kell locsolni, mert akkor szívrohamot kaphat. Ebben az esetben is ajánlatos állatorvos segítségét kérni. Nagyon fontos, hogy mindig korlátlan mennyiségben álljon az állat rendelkezésére víz.