A barokk stílusú római katolikus templom a ciszterci szerzetesek ma is használt apátsági temploma. Az apátság ma még változatosabb programmal várja látogatóit: a látogatóközpont célja az apátság nyolcszáz éves múltjának és műtárgyainak bemutatása interaktív eszközök segítségével. Érdemes megnézni egyúttal az eredeti pompájában látható bazilika minort, az országosan híres műemlékkönyvtárat és a természettudományi múzeumot.
Az apátság épületében található könyvtár a ciszterci rend gyűjteményét őrzi. A mai gyűjtemény alapját képező köteteket Heinrichauból hozták a ciszterci szerzetesek. Ez az állomány ma 65.000 kötetből áll. Ebből 70 kötet a XV. századból való ősnyomtatvány, amely hazai viszonylatban egyedülálló. A könyvtár állományában a teológia mellett a történelem, az irodalom, a természettudományok, de a segédtudományok is képvisletetik magukat. Az intézmény ma mint múzeum és szakkönyvtár működik: egyrészt szakszerű idegenvezetés segítségével Magyarország egyik fontos kultúrtörténeti emlékét ismerhetik itt meg a látogatók, másrészt az értékes régi könyves állomány és külön olvasóterem a kutatóknak nyújt segítséget munkájukhoz.
Az apátság barokk épületének első emeletén található Magyar Természettudományi Múzeum Bakonyi Természettudományi Múzeuma számtalan érdekességet és kincset mutat meg a minket körülvevő természetből. Megtekinthetjük itt a jellegzetes bakonyi tájak életközösségeit, védett területeit. Az ásványbemutató csodálatos válogatást kínál a Kárpát-medence ritkaságaiból. A Jégkorszaki Óriások a Bakony-hegységben c. őslénytani állandó kiállítás is itt tekinthető meg. Ezenkívül megcsodálhatjuk a térségben elejtett vadak trófeáit.
Az apátságtól kicsit eltávolodva találjuk az Agrárműszaki Emlékek országosan egyedülálló, muzeális értékű mezőgazdasági gépekből, használati eszközökből álló zirci gyűjteményt. A XIX-XX. század mezőgazdaságának mindennapjait ismerhetjük meg az itt kiállított eredeti eszközök, szerszámok és gépek tárlatán keresztül.
A Zirc főterén álló Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház az 1766-ban épült, barokk lakóházban, az ún. „Dubniczay-házban” kapott helyet, hiszen a védett műemléket Reguly Antal szülőházaként tartják számon. A tematikus múzeumként működő intézmény tevékenysége Reguly Antal (1819-1858) munkássága köré szerveződik. Az „Utazás az ismeretlenbe” című állandó kiállításon Reguly Antal személyével, a finnugor nyelvek kutatásával és az Urál hegység feltérképezésével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Az épületegyüttesben helyet kapott a népművészeti alkotóház is, ahol a kialakított népi kismesterség-műhelyekben „Műhelytitkok” címmel állandó kiállítás nyílt a bakonyi mesterségekről. Bemutató foglalkozások mellett az egyes mesterségek – fazekas, szövő, mézeskalács, gyertya, nemez, bőr, csuhé, kovács, kosárfonó – kipróbálására, elsajátítására is lehetőség nyílik a bejelentkező csoportok számára.
A Kincsek a padláson – látogatható raktárban a Múzeum néprajzi-helytörténeti gyűjteménye található, ahol a helyi kézművesség, a várostörténeti fotótár és a Bér Júlia Grafikai Gyűjtemény tekinthetők meg. Időszakos kiállítótermükben helytörténeti, művészeti, néprajzi kiállításokat rendeznek. Rendszeresen tartanak családi napokat előadásokkal, koncertekkel és kézműves foglalkozásokkal.
Kapcsolati információk a zirci kiállítóhelyekhez: https://bakony-balaton.hu/hu/kultura/muzeumok-kiallitohelyek/zirc