Késő délután, épp csak az estébe hajolva Herczku Ágnes és zenésztársai hívják a nagyérdeműt "A Bartóké" elnevezésű estjükre. A címbéli parafrázis amolyan tömörített fájl. Kibontva Bartók népdalokat hallunk a régi zongorás és az új, két cimbalomra átírt „köntösében”, vagy a sokadik hallásra is kibogozhatatlan „bolgár ritmusok”-at, valamint az önmagukban is erőteljes hangzású húros, ütős hangszereket, mint a zongora, cimbalom, gadulka, tapan... Olyan „ütős” zenészekkel, mint Szalai András (cimbalom), Kiss Péter (zongora), Nikola Parov (gadulka, duda) vagy Szabó Dániel (cimbalom).
Herczku Ágnes így vallott az este programjáról:
Jópár éve tervezem a Bartók népdalok átiratását zongoráról két cimbalomra. Azt is tudtam, kikkel szeretném megcsinálni. És amíg meg nem kerestem Szalai Andrást az ötletemmel, tudni véltem, hogy feltaláltam a spanyolviaszt: micsoda eredeti ötlet, az Öt, a Nyolc és a Húsz magyar népdal bizonyos dallamai – főleg a székelyföldiek – cimbalomért kiáltanak, és én leszek az az érzékeny fül, aki meghallja e hívószavakat és merészen szakítva a dalok zongorakíséretes kánonjával, végrehajtja e szent küldetést...! Aztán megkerestem Szalai Andrást.
– Fantasztikus ötlet, milyen jó szemed van, hiszen a legtöbb népdalfeldolgozás – főleg a székelyföldiek – egyenesen cimbalomért kiáltanak, és mi leszünk azok, akik továbbvisszük az édesapám által 1977-ben megkezdett úttörő munkát, aki szakítva a szigorú kánonnal Gerencsér Ferenccel és Faragó Laurával megcsinálta a legelső népdalfeldolgozásokat.
– Oda a dicsőség..., de az ötlet így megerősödve szökken szárba, kiegészülve a Nyolc magyar és a Húsz magyar népdal néhány emblematikus és „nehézsúlyú” dalával."
A „sántikáló ritmusok” ereje és hihetetlen gazdagsága nem ismeretlen a bolgár, görög vagy kisázsiai folklór rajongóinak. A koncerten ízelítőt kapunk ebből a sodró erejű zenéből Nikola Parov vezetésével, aki itthon a Zsarátnok együttessel tartotta izzásban azt a szenvedélyt, ami anno Bartókot is magával ragadta. Bartók vonzalma a bonyolultabb, asszimmetrikus ritmusképletek iránt nemcsak a népzenei ihletésű darabjaiban (Angoli Borbála, vagy a Mikrokozmosz bolgár táncai) érhető tetten, hanem az olyan zenészpróbáló műveiben is, mint a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című darabjában, vagy a koncerten is elhangzó Zongoraszonátában.
Herczku Ágnes és zenésztársai Bartók estje
„A BARTÓKÉ”
Zene húros hangszerekre, ütőkre és énekszóra
Mikor: augusztus 3. péntek 17:30
Hol: Megyeháza, Szent István terem
Bartók után aztán egy kicsit más terepre evezünk, és David Geringas vezényletével a Mendelssohn Kamarazenekar koncertjét hallgathatják meg a komolyzene kedvelői.
David Geringas üstökösként robbant be a nemzetközi koncertéletbe amikor 1970-ben megnyerte a moszkvai Csajkovszkij-versenyt, s az egykori Rosztropovics-növendéket azóta is a világ vezető csellistái között tartják számon. Előadásmódját az intellektuális következetesség mellett kivételes hangi érzékenység, briliáns technika és hallatlan stílusérzék jellemzi. Közel 100 CD-je jelent már meg, közülük több is a legnagyobb nemzetközi elismerésben részesült. Rendszeresen tűzi műsorra mai szerzők – nagyrészt neki ajánlott – csellóműveit, s mindeközben nagy elhivatottsággal neveli az új csellista generációkat (köztük találjuk például Gustav Riviniust, Sol Gabettát is), többek között a híres moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium tiszteletbeli professzoraként.
Ezen az estén a Mendelssohn Kamarazenekar közreműködésével a nyitó Mozart divertimento után romantikus műveket hallunk előadásában és vezényletével, hiszen évek óta karmesterként is ünnepelt vendége a világ koncertpódiumainak. Avatott kezei alatt felcsendül Schumann Csellóversenye, és egy Dvořák-költemény „Az erdő csendje” címmel, a hangversenyt pedig Dvořák vonósokra írt csodálatos Szerenádja zárja.
David Geringas és a Mendelssohn Kamarazenekar
Mikor: augusztus 3. péntek 20:00
Hol: Hangvilla, nagyterem
MOZART: C-dúr divertimento K 157
SCHUMANN: a-moll gordonkaverseny op. 129
DVOŘÁK: Az erdő csendje op. 68
DVOŘÁK: É-dúr szerenád vonósokra op. 22
Gordonkán közreműködik és vezényel: David Geringas
Közreműködik: Mendelssohn Kamarazenekar
Művészeti vezető: Kováts Péter