Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Ha nem itt élnék, milliomos lennék...

2009. július 10. 12:39
Erdélyi József, Veszprém furulyás-gitáros utcazenésze igazi ezermester, akinek életútját még Forrest Gump is megirigyelné.

Ha bemutatkozik, zenészlelkű polihisztorként beszél magáról, és bár nem tud mindent, nyugdíjasként is fiatalos lendülettel veti bele magát az újabbnál újabb tudományokba.
- Komolyan foglalkoztam a latin nyelvvel, klasszika-filológiával és teológiával, szavaltam görögül és franciául, behatóan tanulmányoztam a gyorsúszás technológiáját, voltam zenepedagógus, esztergályos, hidrotechnikai főasszisztens. Felsorolni is nehéz lenne, hogy még mennyi mindent csináltam, könyvet írhatnék róla – mondja a hetven éves József. Fiatal éveit Nagyszalontán töltötte, és miután líceumot végzett, orvostan-hallgató lett. Az anatómiai kitekintés után Kolozsváron a Zenekonzervatóriumi Akusztikai Stúdió technikusa volt, aztán kezdett gitározni, zenét tanítani, míg ő maga autodidakta módon tanult mindent, aminek ma mestere.

Egy hatósági konfliktus után érkezett hazánkba. Másfél évébe és egy érdekházasságába került, mire a román hatóságok kiengedték az országból. - Szerencsére volt egy ismerősöm, aki pártvonalon támogatta az ügyem, így 1984-ben Budapestre költözhettem – meséli Erdélyi József, aki miután letelepedett, csak két hónapig volt rest, utána egy kárpitos vállalatnál helyezkedett el, szabad idejét pedig az angyalföldi pingpong csapat kapitányaként tengette.

A spanyol gitár rutinos veteránja – ahogy azt nap, mint nap hallhatjuk a környezetében – mára a furulyát is mesteri módon forgatja. Virtuóz játékát kisebbik lánya segítségével sajátította el. - Szerettem volna, hogy a gyermekeim is gitározzanak, a lányom azonban a furulya iránt érdeklődött. A zeneiskola után együtt gyakoroltunk, így én is magas szintre fejlesztettem a tudásom. Mára nagy praxissal rendelkezem, szívesen játszom népdalokat, klasszikusokat és saját szerzeményeket egyaránt.

József a fővárost elhagyva rövid ideig Hévízen élt, onnan érkezett Veszprémbe. Azóta itt polihisztorkodik: zenél, tanít, és feltalálói kreativitását kamatoztatja. Az utcai muzsikálással úgymond a nyugdíját egészíti ki, míg a találmányai be nem futnak.  - Húsz évembe telt, mire kifejlesztettem a DynGen-t, a dinamikus generátort, egy fából készült könnyű szerkezetet, amely a test összes izmát képes célzottan megmozgatni. Nagy szó, de világ legjobb fitness gépének tartom, és ha az Egyesült Államokban élnék, már régen milliomos lennék az eladásokból – mondja büszkén, s hozzáteszi: egészségünk megóvása mellett számos más találmánnyal is segíti a mindennapok kihívásait. Tervezett már gyerekméretű gitárt, négy az egyben EU-konform játszóteret, majd sportolói tapasztalatait számba vetve megalkotta a tökéletesített pingpong-ütőt, de gyártott erdélyi ornamentikákkal díszített szalagfűrészt is, melyekből – a feltaláló elmondása szerint – Sallay András korcsolyaművész is lecsapott egyre.

A palettán sorakoznak azok a hírességek akikkel Erdélyi József megosztotta a titkait. Tokos Zoltán, a világhírű gitárművész is az ő kezei alól került ki, mondja. Sikereiből erőt merítve mostanában politikai szerepvállaláson is töri a fejét. – Célom Magyarország gazdasági, társadalmi, kulturális felszabadítása. Szeretném elérni, hogy a kormány támogassa a feltalálókat és a találmányokat. Mindaddig, míg a valaki az értelmet, az intelligenciát és a művészetet tekinti legfőbb motivációnak, barátként és partnerként tekintek rá, hogy együtt hozzunk létre igazi értékeket.

Kocsis Sándor

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.