A tűzoltóknak sikerült megmenteniük a templom fő szerkezetét és a két harangtornyot, a tetőszerkezet és a kereszttorony azonban összeomlott. A tűzoltóknak kilenc órájukba telt, mire sikerült visszaszorítaniuk a pusztító tűzvészt, melynek oka egyelőre ismeretlen, a hatóságok szerint azonban vélhetően az épület felújítása közben történt baleset. Az oltás során egy tűzoltó súlyosan megsérült. Hogy az épület milyen állapotban van, még vizsgálják.
Emanuel Macron francia elnök a helyszínen úgy nyilatkozott: a legrosszabbat sikerült elkerülni, az épület fő szerkezetét megmentették. A katedrális újjáépítésére nemzetközi adománygyűjtést szerveznek.
"Közösen újra fogjuk építeni ezt a katedrálist, kétségkívül ez lesz Franciaország egyik fő célja és munkája a következő években" - mondta az elnök.
A lángoló épületből különleges mentőcsapatok igyekeztek minél több értékes műtárgyat kimenekíteni - a kihozott értékek között van az a töviskoszorú is, amit állítólag Jézus fejére helyeztek a keresztre feszítése előtt. Szintén megmenekült az a ruha is, amit IX. Lajos király (1214-1270) viselt, amikor elhozta a töviskoszorút a Szentföldről. Azonban bármennyire is végeztek hősies munkát az értékmentők, Camille Pascal francia történész szerint felbecsülhetetlen értékű történelmi örökség semmisült meg.
A Notre Dame Franciaország és Párizs legismertebb jelképe az Eiffel-torony mellett, ellenben azonban a fémtoronnyal, a katedrális nem modern építmény: harangtornyai az 1200-as évek óta magasodnak a párizsi utcák fölé, alapkövét 1163-ban tette le III. Sándor pápa, az építkezés csak 157 évvel később, 1320-ban fejeződött be. Nem csoda, hogy a tűzeset hírére tömegek vonultak az utcára, sokan döbbent csendben bámulták a pusztítást, mások vallási énekeket énekeltek. Számos párizsi templom harangjait félreverték a tűzvész hírére.
850 éves történelme során a Notre-Dame átélt már nehéz időszakokat: a francia forradalom idején szinte teljesen elpusztult, akkor 33 év alatt építették újra az eredeti tervek alapján.