A hagyományoknak megfelelően idén is a fesztivál fő napján, a szombati utcai felvonulás után, kora este adták át a Gizella-díjakat a Szentháromság téren.
A veszprémi önkormányzat által adományozott elismeréseket minden évben 3 olyan személy vagy szervezet kapja, akik a város szellemi, művészeti, épített környezeti értékeinek létrehozásáért, megőrzéséért, és természeti értékeinek megőrzéséért, nemzetközi hírének öregbítéséért, kapcsolatainak kiépítéséért és ápolásáért, valamint a sport területén kiemelkedő munkát végez.
A 28. alkalommal odaítélt díjak átadása előtt az erdélyi író, Ugron Zsolna elmélkedett Gizella királyné emlékéről:
-Hogy milyen volt pontosan? Hogy nézett ki, mik motiválták és miként viselkedett? Majdnem hogy biztos, sosem tudjuk meg, hisz tényszerű adatain kívül szinte semmit nem tudni róla.
A fontos az, hogy mit hagyott ránk, miért tiszteljük, és miként emlékezünk rá Veszprémben. Ezer év alatt olyan mítoszok és tulajdonságok kerültek alakjához, amellyel erőssé, visszafogottá és ezáltal szimpatikussá formáltuk. Ez a kép él bennünk róla, és a város a mai napig ebből táplálkozik.
Gizella erőt adott a múltban és a jövő Veszprémének záloga is egyben, amelyet a következő években egész Európa megismerhet
- utalt a 2023-as EKF-projektre,- és ha megismeri, biztosan megjegyzi-mondta.
A Gizella díjasok. Kik ők, és miért kapták?
Rácz Katalin
a veszprémi Hét Domb Egyesület elnöke. Az egyesület 2006-ban Veszprém elfeledett kulturális értékeinek felkutatása céljából jött létre. Rácz Katalin közösségi munkásságához tartozik a „Kolostorok és kertek a veszprémi vár tövében” projekt előkészítésének segítése majd a megvalósult fejlesztés első programjaiban való aktív részvétel. Vezetésével indította el az egyesület a „Jutasi őrjárat” névre keresztelt hagyományt teremtő túrasorozat.
A Belvárosi Funkcióbővítő rehabilitáció elemei között szerepelt a Hét Domb Egyesület Veszprém Megyei Levéltárával közösen megvalósított gyűjtőmunkája, a Veszprémi Kaleidoszkóp, amely veszprémi polgárok, a városban, 1975 előtt készült családi fényképeivel színesítette a beruházást. Ugyancsak az egyesület nevéhez köthető a Rab- Mária forrás környezetében, az utóbbi években lezajlott és a mai napig folyamatosan zajló eseménysorozat. Hatásukra, közösségi összefogással ismét imádságos hellyé vált a Rab- Mária forrást övező teresedés. 2006 óta teljes elfeledettségből éled fel, válik egyre teljesebbé a helyszín. Rácz Katalin felelős szerkesztői munkájának köszönhetően jelenik meg a Rab Mária Híradó is.
Trócsányi Gergely
25 éve Veszprém kulturális életének meghatározó alakja. Sokoldalú tehetsége, karizmatikus színpadi jelenléte és művészetének őszintesége minden munkájában megmutatkozik. Az 1992-ben alapított Hollywoodo zenekar frontembereként vált ismertté eleinte Veszprémben és környékén, majd egyre nagyobb hírnévre tett szert országszerte is. A zenekar nem csupán városunk koncerttermeinek és fesztiváljainak, hanem a legnagyobb fesztiválok, köztük a Sziget vagy a VOLT fesztiválnak is állandó fellépője.
Trócsányi Gergely elgondolkodtató és tartalmas dalszövegeit tartalmazó, jellegzetes hangzásvilágból építkező dalaikat számos országos rádió vette fel lejátszási listájára. Előadói tehetségét a Magyar Újságírók Országos Szövetsége a legjobb férfi főszereplőnek járó elismeréssel díjazta a Taxidermia című filmben nyújtott alakításáért. 2008 és 2013 között zenekari vezetőként, tanárként, mentorként, terapeutaként működött közre a fogyatékkal élő fiatalokból alakult Hangadók nevű zenekarban.
Sokoldalúságát bizonyítja, hogy 2015-ben Süle Zsolttal közösen megalapították az ÉSTE nevű formációt, mely egy művészeti ágakat egyesítő zenei, színházi, képzőművészeti produkció. 2013-ban Megyei Prima díjat vehetett át Magyar Zeneművészet kategóriában-áll a laudációkban.
Zeitler Gusztáv
bár Makón született, egész élete Veszprémhez köti. Történelem- népművelés szakon szerzett diplomát. 1984 óta dolgozik középiskolai tanárként Veszprémben. A történelem mellett filozófiát, hon- és népismeretet, valamint bőrműves mesterséget tanít. Ez utóbbi két tantárgy lehetőséget ad számára, hogy gyakorlati tevékenység közben ültesse diákjai szívébe a magyar néphagyományokat, megismertesse és megszerettesse velük a magyar népművészet eszköz- és motívumvilágát. 1988-ban az elsők között volt az országban, aki elkezdte ujjászervezni a cserkészmozgalmat. Elkötelezetten, nagy szakmai hozzáértéssel szervezte újjá a veszprémi cserkészéletet.
A 126. számú Szent Imre cserkészcsapatnál a csapat 30 éves fennállása óta tölti be a csapatparancsnoki tisztséget. A közösség vezetőjeként már több generáció óta neveli a cserkészeket a természet megismerésére, védelmére, szeretetére. Csapatparancsnoksága alatt több határon túli magyar cserkészcsapattal szerveztek közös táborokat, lengyel és német kapcsolatokat is kialakítottak.
Gyakran tart történelmi, politikai témájú előadásokat a veszprémi polgárok számára. Igazi közösségi ember, közéleti aktivitása meghatározó a városban. Kiváló felkészültségű tanár, empátiás készséggel megáldott pedagógus. Jó humorú, kiegyensúlyozott egyéniség. 2009-ben a Brusznyai Alapítvány Kuratóriuma Brusznyai- díjjal tüntette ki-állt a hivatalos laudációkban.