A veszprémi Kovács család eredetileg nem sajtműhelynek képzelte el a 77-es út melletti épületegyüttest. 2002-ben azért kezdtek itt építkezni, hogy lovaik méltó elhelyezést kapjanak, ugyanis a család feje, Kovács Csaba a fogathajtásnak, lánya, Zsófi a díjugratásnak hódolt.
Ma már a három lovon, néhány kutyán és malacon kívül negyvennégy tehén éli itt mindennapjait és ad havi 10 ezer liter tejet. 2008-ban vásárolták az első magyar tarkát, és kezdtek el üzletszerűen sajtkészítéssel foglalkozni.
„Azért ezt a fajtát preferáljuk, mert jó és zsíros tejet ad. A hosszú érlelésű sajtokhoz pedig ez a legfontosabb” – meséli Zsófi, miközben körbevezet minket a hat hektáros területen. Közben megtudjuk, a birtokon vendégfogadással és rendezvényszervezéssel is foglalkoznak.
A manufaktúra a kezdetektől fogva családi vállalkozásként működik, a család minden tagja kiveszi részét a feladatokból. A Tekeresvölgyi Sajtműhely összesen 11 embernek ad munkát. Mivel nem nagyiparról van szó, a laktációs időszak miatt folyamatosan csak 18-20 tehenet fejnek. Nem is akarnak többet, hisz az állatokat nem szeretnék nagyobb stressznek kitenni.
A családnál nagy gondot fordítanak az állatok jólétére, májusi látogatásunkkor épp félkészen volt az a 440 négyzetméteres marhaistálló, amelyben a teheneket korcsoportonként választják majd szét – még borjúóvoda is lesz! Az állatok szabadon mozoghatnak majd ki-be – mutatja Zsófi, majd levezet minket a pincébe, ahol a fapolcokon katonás sorrendben 500 guriga sajt sorakozik. Ezek egyenként 4-5 kilót nyomnak, többségük félkemény típus. Kóstolunk is néhányat, és valóban nem a megszokott „hipermarket íz” köszön vissza. Mindegyik természetes nemes penésszel érlelődik, ezért folyamatos odafigyelést igényelnek. Cserébe sokkal aromásabbak lesznek.
A pincéből feljőve Zsófi egy üres területre mutat: „A tervek szerint két éven belül itt lesz egy kávézós üzlethelyiség, ahol egy igényesebb környezetben lehet majd sajtokat venni és lazítani, távolabb pedig az apartmanokat bővítik. A hétvégi piacozás és éttermekbe szállítás mellett a helyben árusításra szeretnének nagyobb hangsúlyt fektetni: a kellemest összekötni a hasznossal.