Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A Bakonyi Ház lett az év tájháza

2019. szeptember 29. 13:02
A Magyarországi Tájházak Szövetsége 2019-ben a veszprémi Bakonyi Háznak ítélte az Év tájháza kitüntető címet.

Szeptember 26-28. között, a Heves megyei Hatvanban és Boldogon rendezte meg a Magyarországi Tájházak Szövetsége XVII. országos szakmai konferenciáját és találkozóját, melyen az Év tájháza címeket is kiosztják. A szövetség idén ezt a címet 85 éve a népszokásokat őrző Bakonyi Ház kapta - írja a Sokszínű Vidék.

A három osztatú, boltíves parasztházat 1935-ben épült fel közadakozásból: Veszprém vármegye és Veszprém város mellett 11 vállalat, szervezet, illetve számtalan magánszemély járult hozzá a létrejöttéhez, a veszprémi iparosok és kereskedők munkájukkal segítették a felépülését.

„A hátsó szobában berendezett csutorás műhelyben Illikman József, az utolsó veszprémi csutorás mester dolgozott, városi rendezvények alkalmával pedig helyi viseletbe öltözött fiatalok tartottak bemutatót a házban. A tervező Linzmayer György építészmérnök, a kiállítást Nagy László múzeumőr készítette, a berendezést lakószoba, konyha és csutorás műhely alkotta. 1951-ben Vajkai Aurél koncepciója alapján átalakították a házat. Az első szoba tornácról nyíló ajtaját befalazták és a helyiségbe a konyha felől nyitottak ajtót. A festett bútorzatot kisnemesi lakáskultúrára jellemző keményfa faragott bútorokra cserélték. 1970-ben aszabadtéri néprajzi múzeumok létrejöttével is megőrizte különleges értékét, ekkortól tekinthető egy igazi „parasztháznak a nagyváros szívében”- olvasható a portál oldalán.

A ház ma számos városi rendezvénynek ad helyet, míg környéke etnobotanikai oktatókert, homlokzatán pedig mostantól a megtisztelő címet egy emléktábla hirdeti, melyet szombaton helyeztek fel ünnepélyes keretek között, a Pásztorélet a XXI. században című kiállítás előtt. Az eseményen ott volt Porga Gyula polgármester is, aki úgy fogalmazott, a házban város és vidék hagyománya ötvöződik.

Bertalan Melinda
további cikkek
Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. ma 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! tegnap 17:29 Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Laczkó Dezső Múzeum Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Együttműködési megállapodást kötött a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Roncskutató Egyesület, akik korábban már közösen tártak fel két második világháborús vadászgépet is Ajkánál, illetve a Balatonban. 2024. december 20. 15:17 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.