Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Új szociális rendszer kell

2009. augusztus 7. 10:39 // Forrás: inforadio.hu / vehir.hu
Megháromszorozódik a 65 éven felüli népesség az évszázad közepére, amitől akár össze is omolhat a mai nyugdíjrendszer.

A csökkenő születési szám és az egészségügyi ellátás fejlődése következtében folyamatosan nő világszerte az idősek száma: a leggyorsabban szaporodó korcsoport tagjainak száma már ma eléri a 6,8 milliárdos népesség nyolc százalékát.
A legerőteljesebb növekedés azonban még előttünk áll - figyelmeztetnek demográfusok. Hiszen hamarosan nyugdíjba mennek a 2. világháború háború után született baby boom és a kínai vörös gárdista generáció tagjai.

A leggyorsabb ütemben Németország, Olaszország, Japán és Monaco népessége öregszik; ezekben az országokban a lakosság legalább 20 százaléka 65 éves vagy idősebb. Az Egyesült Államokban a 65 évesnél idősebbek aránya ma 13 százalék, de az évszázad közepére a számuk megduplázódik, és eléri a 88,5 milliót.

A társadalom elöregedése már a 2020-as években súlyos gazdasági, majd ennek nyomán politikai válságot okoz majd a fejlett világban - jósolja Richard Jackson, a washingtoni központú Center for Strategic and International Studies Global Aging Initiative programjának igazgatója.

Nem lesznek jobb helyzetben a feltörekvő országok, például Kína sem, amelyet a szakértő szerint valóságos "humanitárius öregedési válság" fenyeget. Az ázsiai országban jelenleg 16 idős jut száz munkavállalóra, ez az arány azonban megduplázódik 2025-re, majd ismét 2050-re - részben az "egy gyermek politika" miatt.

Ha nem lesz addigra működésképes egy teljesen új szociális rendszer, akkor több millió idős kínai zuhan mélyszegénységbe, ami zavargásokhoz vezethet.

Az amerikai statisztikai hivatal sokkoló előrejelzései:

- 2050-ben Afrika lakosainak csupán az öt százaléka lesz 65 évesnél idősebb a magas termékenységi mutatók és a nagyarányú AIDS-fertőzöttség miatt. Ugandában például az átlagéletkor 15 év.

- 2050-ben a Föld népessége 9,3 milliárd lesz, és közülük 1,53 milliárd ember, vagyis a lakosság 16 százaléka lesz 65 évesnél idősebb.

- Európa marad a legöregebb földrész, ahol a népesség 29 százaléka lesz 65 évesnél idősebb 2050-ben.

- Latin-Amerikában, amely a magas termékenységi mutatókról híres, és ahol a 19 évesnél fiatalabbak és a 65 évesnél idősebbek aránya ma 5:1, szintén megváltozik a helyzet, bár nem lesz annyira tragikus: 2050-ben a idősek teszik majd ki a népesség 18 százalékát - szemben a fiatalok 25-ével.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.