Kilenc kategóriában idén kétszáz középület, családi ház, közterület és intézmény környezete veszi fel egymással a versenyt. Munkatársaink bejártak néhány helyszínt.
Kellemes időtöltés a kertészkedés
A többszörös díjas Halle utca 5. lakói 35 éve ápolják, rendezik a lakóépületük környékét. Főleg a nyugdíjasok azok, akik kellemes időtöltésnek fogják fel a kertészkedést.
- A mai fiataloknak nincs idejük ezzel foglalkozni, mi öreglányok pedig szívesen dolgozgatunk a ház körül. Mindenki falun nőtt fel közülünk, ezért is áll olyan közel hozzánk ez a munka – meséli Fazekas Béláné Marika néni, aki szerint ugyan tavasszal a legszebb itt a környezet, de bármikor szívesen jön le a növényekhez, öntözni, ápolni őket. Persze az időjárástól függ, de amikor csak tehetik, összeverődnek és közös erővel végzik el a nehezebb munkát, mint amilyen például fűnyírás, metszés.
Szenvedély és szerelem
A panelházak közül idén versenybe szállt a Halle utca 9/H is. Itt csak egyetlen lakó, Tiegerné Varga Gabriella rendezi, gondozza a környéket. - Faluról származom, így a zöldet mindig is hiányoltam a betontömbök között. Ezért döntöttem úgy 10 éve, hogy kialakítom az én kis virágoskertemet, ezzel is szebbé téve a környezetet – mondja Gabriella, akinek a nehezebb munkákba férje és fia is besegít.
- Nekem ez szenvedély és szerelem egyben. Imádom a virágokat, különösen az orchideát. Naponta lejövök ide és pihenem ki a nap fáradalmait – osztotta meg velünk a kertészkedő nyugdíjas.
Összetartó közösség
A Török Ignác utca 8. és 12. lakói évek óta közösen rendezik a környéket. Közös pénzből gazdálkodnak és vásárolják a kellékeket is. - Muszáj kulturált környezetben élnünk. Évenkénti nagytakarításokat is együtt szervezzük, utána pedig szalonnázunk egy jót - mondta Kavalecz Tibor közös képviselő. A lakók ház előtti homokozót és a járdát is saját pénzükből építették. A jövőben több virágot és több padot szeretnének, hiszen a nyári estéken szívesen ülnek ki a ház elé beszélgetni a lakók.
Nemsokára tavacska is lesz
A szintén Török Ignác utcai idősek otthona egyike az intézmény kategóriában induló versenyzőknek, és ahol Kisné Lovasi Mária, az intézet igazgatója vezetett körbe minket.
- Amióta létezik az otthon, azóta folyamatosan kertészkedünk. Nem csak az itt lakó időseknek fontos, hogy szép és otthonos környezetben teljen a mindennapjuk, úgy véljük, hogy ennek gyógyító ereje is lehet. A jövőben kisebb halastó létesítését is tervezzük – mondta.
A kerti szerszámokat és egyéb kellékeket a saját, és önkormányzati pénzből vásárolták. Bérelt gondnok rendszeresen nyírja és rendezi a növényeket, hiszen az idősek ezt a munkát nem vállalhatják.
A Bakonykarszt kertjét a dolgozók teszik otthonossá
Intézmény kategóriában indult a Bakonykarszt Zrt is. Kertészünk nincs, a munkatársak gondozzák a területet, a dolgozók pedig már ablakaikba ütetett muskátlikkal is színesítik a környezetet. - Folyamatos és sűrű gondozást igényelnek a növények a hatalmas területen - mondta Horváth Andrásné, a vállalat munkatársa.
- Bár tavasszal a legszebb ez a rész, fontosnak tartjuk, hogy ne egy szürke épületbe jöjjünk dolgozni, hanem otthonossá is tegyük azt. Bent és kint is csak élővirágaink vannak, sokan hoznak otthonról is - tette hozzá a munkatárs. A több díjjal is büszkélkedő intézmény a jövőben vizesblokk illetve sziklakert építését is tervezni.
Mediterrán hangulat a kertben
Családi és sorház kategóriában indult Flaisz Károly, a József Attila utca 14. lakója. Az öt éve vásárolt elhanyagolt házat feleségével és lányával együtt újította fel, majd a kertet befüvesítették és számos virágot, fát ültettek.
- Az egyébként is parkszerű udvar egyik ékessége a hatalmas aranytrombita virágtő, mely inkább fának tűnik. A másik pedig a tavacska, amelyben aranyhalakat is tartunk. Szeretek úgy hazajönni, hogy rendezett és mondhatnám mediterrán hangulat vár otthon - mondta Flaisz Károly. Amennyire csak lehet, kerülik a növényvédő vegyszereket, óvják a zöldet a káros vegyi anyagtól. A kertben több kisebb szökőkút kápráztatja el azokat, akik bekukkantanak a kertbe.
A szülői ház szeretete
A mintegy 100 éves házat és a kertet dr. Kedis László és neje Mária gondozzák, szépítgetik, a József Attila utca 19. szám alatt. Mária, aki megörökölte a szülői házat, szívesen tölti szabadidejét a virágok között, leginkább a mesevirágért van oda és a tavasszal gyönyörű rózsakertért. - Születésem óta itt élek, és kötelességnek érzem, hogy foglalkozzam a kerttel, hiszen édesanyám is örömét lelte a virágokban - mondja Mária.
Az ablakokat muskátli díszíti, a kerítésen borostyán fut, felfogja az utca zaját és port. A kert érdekessége pedig egy 30 éves görög jegenye, amiből állítólag az országban mindössze három található.
Egy lépés Veszprém szépségéért
Strenner Józsefnek, a város egykori főkertészének ötlete volt először megrendezni az azóta hagyománnyá vált virágosítási versenyt, aminek idei eredményhirdetése 2009. augusztus 7-én 17:00-kor a Városházán lesz.
Molnár Ernő a Lokálpatrióták Egyesületének elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a virágosítási programban résztvevők száma évről évre növekvő irányba tendál. Ez azt jelenti, hogy míg 3-4 évvel ezelőtt- amikor még a Hivatal szervezte- csak 55 jelentkező volt, míg idén nyáron 435-en neveztek különböző kategóriákban. A folyamatos növekedés annak köszönhető, hogy a várost felosztották 11 területre, amelyeknek koordinálását az azokon működő civil szervezetek végzik. A civil szervezetek hivatottak arra, hogy figyeljék saját körzetükben a kerteket, teraszokat, utcák szépségét.
Minden évben 7 kategóriában nevezhetnek az érdeklődők, melyek a következők: panel-és tömbházak; családi-és sorházak; madárbarát kert; virágos erkély, virágos ablak; virágos intézmény; virágos vendéglátó hely; virágos üzlet, ízléses kirakat. A kategóriákon kívül minden évben vannak külön jutalmazott személyek, akik koruk vagy valamilyen fogyatékosságuk ellenére is kiemelkedő munkát végeznek a virágosítási programban.
Az egyesület elnöke elmondta, hogy a nagy létszámú jelentkezők között évről évre visszatérő versenyzők is szerepelnek, akik immár a program törzsmagját képezik.
Fontos megemlíteni, hogy nem versenyről van szó, hiszen nincsenek helyezettek, hanem az összes résztvevő kap oklevelet, amit kategóriánként a rajtuk lévő embléma különböztet meg egymástól.
A 11 területen működő társadalmi zsűritagok feladata összeállítani azt a névsort, akiknél ezt követően a városi főzsűri Strenner József elnökletével látogatást tesz két kertészmérnök és egy helyi képviselő kíséretében. Az elbírálás során a zsűri elsősorban a korábbi évhez viszonyított fejlődést értékeli, de ezen kívül méri a virágok mennyiségét, minőségét, a végzett munkát. Mindemellett az is fontos, hogy a közterületekről is láthatóak legyenek a virágok. Ezt követően a legszebb virágos helyek kiválasztása pontozás alapján történik, végül a zsűri összesíti és átlagolja a szerzett pontokat.
Molnár Ernő azt szeretné, ha a jövőben mégtöbben jeletkeznének a Virágos Veszprémért elnevezésű programba, hogy ezzel is hozzájáruljanak Veszprém ékesítéséhez.
Kovács Viktória, Kovács Gabriella