Tizenhárom év után BL-döntős a Veszprém!

2015. május 30. 19:54
A heroikusan küzdő MKB-MVM Veszprém sokáig emlékezetes meccsen nyert a Kiel ellen, s bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.

Elérkezett az igazság pillanata: a második kölni elődöntőben a német és a magyar bajnok, a THW Kiel és az MKB-MVM Veszprém csapott össze azért, hogy vasárnap (18:00) megküzdhessen a Kielcét legyőző Barcelonával a BL-győzelemért. Cristian Ugalde a hírek szerint csuklótörést szenvedett, így nem tudta vállalni a játékot.

A nyáron Veszprémbe érkező Palmarsson jegyezte a találkozó első gólját, az MKB-MVM azonban – Weinhold kiskiállítását követően – emberelőnyben sem tudott betalálni. Nem úgy a túloldalon a korábbi bakonyi gólvágó, Vujin. Több mint négy percet kellett várni az első eredményes veszprémi támadásra, ekkor Sulic mattolta a kiválóan kezdő Palickát. Palmarsson és Jicha vezetésével 5:2-re elhúzott a THW, Ilic sajnos hetesből sem tudott betalálni. Pedig a bakonyiak a szerencsével sem álltak hadilábon, hiszen több elrontott lövés után is visszapattant hozzájuk a játékszer. Marguc is büntetőt lőhetett, de ő sem tudta értékesíteni. A félidő derekához 7:4-es állásnál érkeztek a felek. Ekkor Alilovic érkezett Mikler helyére, a kiváló szezont futó magyar válogatott portás ezúttal elmaradt a megszokott teljesítményétől.

Ilic lendített együttese szekerén egy bombával, majd Iváncsik Gergő volt eredményes egy gyors ellentámadás végén. Toft Hansen előbb betalált, majd Suliccsal együtt kétperces kiállítást kapott. A megilletődött kezdés után úgy tűnt, hogy összeállt a bakonyiak védekezése, Alilovic pedig rendkívül fontos pillanatban védett. Carlos Ortega időkérése után pedig óriási fordulatot vett a meccs: 3:0-s szériájával ugyanis fordítani tudott a Veszprém (22. perc: 8:9). Ekkor Alfred Gislason kért időt, Palmarsson pedig egyenlített. Ilic lőhetett ismét hetest, de ezt már nem hibázta el, Nilsson pedig meg is duplázta fórt (25. perc: 9:11). A veszprémi drukkerek hangja messze túlszárnyalta az erős túlerőben lévő németekét. Alilovic újra védett, Terzicet kiállították, Canellas pedig bevágta a hétméterest. Jött azonban Nilsson, aki csodálatos mozdulattal pörgette el a játékszert Palicka feje felett. Úgy tűnt, hogy a veszprémek fordulhatnak előnnyel a szünet előtt, ám emberhátrányban labdát vesztettek, Palmarsson pedig az üres kapuba lőtt (13:13).

Álomszerűen kezdte a második felvonást az Ortega-csapat! Palmarsson kisbüntetése után Ilic hetesét védte Palicka, de a kipattanót bevágta a szerb bombázó. Nagy bombája is utat talált a hálóba, majd Ilic volt eredményes egy remek betörésből. Gislason ismét időt kért, Dahmke gólt lőtt, de erre is kettővel válaszolt a magyar bajnok (36. perc: 14:18). Canellas vezetésével kettőre zárkóztak a „zebrák”, de a meccs kétharmadánál már ismét négy volt közte (17:21). A Veszprémnek labdája volt az ötgólos különbséghez, de Zeitz kihagyta a ziccert.

Ami késik, az nem múlik – tartja a mondás, ami ezúttal be is igazolódott. Nagy Lászlóék továbbra is uralták a rendkívül színvonalas összecsapást, a gladiátorok harcát. 21:24 után Iváncsik jutatta a gólvonal mögé a játékszert, Sulic pedig ugyanezt tette kétszer is. A 49. minutumban már hat volt az előny. Németországban, a német bajnok ellen! Igaz, a Kiel hatalmasat hajrázott. Pillanatok alatt négyet vágtak, ráadásul Sulic a harmadik kisbüntetését is begyűjtötte. Sprenger gólja után fel is erősödött a német publikum hangja. Ám hiába! Ilic rendkívül fontos pillanatban bombázott a hálóba, s ugyanez volt elmondható Alilovic védéséről is, illetve Iváncsik higgadtan lőtt heteséről (56. perc: 25:29). Vujin még betalált, de a hajrában már nem volt esélye csapatának, Alilovic ugyanis védte Jicha ziccerét. Sprenger gólja után két gól volt a mieink előnye egy perccel a lefújás előtt, de akkor már csak bakonyi gól esett. Mindkétszer Lékai volt eredményes!

A Veszprém 31:27-re nyert, s bejutott a vasárnapi (18:00) fináléba, ahol a spanyol Barcelonával találkozik. A klub 2002 után másodszor jutott döntőbe az első számú európai sorozatban.

Férfi kézilabda Bajnokok Ligája, 2. elődöntő:
THW Kiel–MKB-MVM Veszprém 27:31 (13:13)
Lanxess Aréna, 20 ezer néző. Vezette: Nacsevszki, Nikolov (macedónok).
Kiel: Palicka – Ekberg, Weinhold 1, Toft Hansen 2, PALMARSSON 9, Jicha 2, Dahmke 3. Csere: Ege (kapus), CANELLAS 5 (3), Vujin 2, Lauge, Duvnjak, Wiencek, SPRENGER 3. Vezetőedző: Alfred Gislason.
Veszprém: Mikler – Rodriguez, SULIC 4, NAGY L. 7, SCHUCH, Terzic, IVÁNCSIK G. 7 (1). Csere: ALILOVIC (kapus), ILIC 8 (4), Marguc, Gulyás, Nilsson 2, Lékai 2, Zeitz 1. Vezetőedző: Carlos Ortega.
Kiállítások: 12, ill. 12 perc.
Hétméteresek: 3/3, ill. 9/5.

Így látták a főszereplők

Carlos Ortega: – Boldog vagyok, hogy le tudtuk győzni a Kielt, ami Németországban különösen nagy fegyvertény. A sikerünk egyik kulcs az volt, hogy meg tudtuk akadályozni ellenfelünk gyorsindításait, s a 3-2-1-es nyitott védekezésük ellen is megtaláltuk az ellenszert. Büszke vagyok a csapatomra. Óriási dolgot vittünk ma véghez, de itt nem állunk meg, még többet akarunk. A Barcelona egy kiváló együttes, de mindent el fogunk követni, hogy őket is legyőzzük.

Nagy László: – Az első játékrészben nem úgy működött a védekezésünk, ahogyan elterveztük, de Mirko beállása mindent megváltoztatott. Fordulás után végig négyöt góllal vezetünk, a Kiel azonban egy pillanatra sem adta fel. A nagy harcba mégis meg tudtuk őrizni az előnyünket, s megérdemelten jutottunk a fináléba.

Mirko Alilovic: – Nem hiszem, hogy én lennék a meccs embere, ez a csapat diadala volt. Nagyon örülök, hogy egy ilyen kiemelt fontosságú találkozón segíthettem a csapatomat. A hátsó alakzatunk meg tudta akadályozni a Kiel gyorsindításait, amely így nem tudta a saját játékot nyújtani. Nekünk viszont sikerült ez, kifejezetten okosan játszottunk támadásban, s kevesebbet hibáztunk ellenfelünknél. A második játékrészben már hattal is vezettünk, s bár nagyot hajrázott a Kiel, kiharcoltuk a finálét. Következik a Barcelona. Egyelőre nincs különösebb tervünk, taktikánk ellenük, egy azonban biztos: harcolnunk kell! Ha valakit mégis ki kellene emelnem, akkor Lazarov nevét említeném, akire nagyon kell figyelnünk.

Mikler Roland: – Nagyon fontos, hogy valamelyikünknek jól menjen a játék, ma Mirko védett szenzációsan, aki a mérkőzés legfontosabb periódusaiban sokat tett a játékunkhoz. Nagyon boldog vagyok, hogy ma így védett a társam. Meglátjuk, hogy mit hoz a holnap, megpróbáljuk kipihenni ezt a brutális hatvan percet, s felkészülni a Barcelona ellen. Mindenkit le kell győznünk ahhoz, hogy a nagy álmunkat valóra váltsuk.

Lékai Máté: – A védekezésünk zseniálisan működött, ezzel tudtunk a németek fölé kerekedni. Mirko tartást adott a csapatnak, amikor kisebb hullámvölgyekbe kerültünk. Az elején rengeteg ziccert, hetest hibáztunk, ezt javítanunk kell. Nagyon boldog vagyok, hogy BL-finálét játszhatok. A csapat nagyon egyben van, a második félidőben volt egy bizonytalanabb időszakunk, amikor a Kiel feljött a nyakunkra, de onnan is fel tudtunk állni, ami a csapat tartását mutatja. A legvégén hittem el, hogy bent vagyunk a döntőben. Most pihenés következik, Amennyire egy nap alatt lehet felkészülni a Barcelonából, azt meg fogjuk tenni. Holnap nekik megyünk, s meghalunk a pályán, mert máshogy nem lehet Bajnokok Ligáját nyerni.

Alfred Gislason: – Fantasztikusan védekezett ma a Veszprém, s Alilovic is hihetetlen teljesítményt produkált. A találkozó elején remekül működött a 3-2-1-es nyitott védekezésünk, de később feljavult a rivális. A magyar bajnok védekezése rengeteg technikai hibára kényszerített minket, így nem tudtuk a saját játékunkat nyújtani. Érthető módon nem lehetünk elégedettek, de holnap mindent elkövetünk, hogy sikerrel zárjuk a hétvégét.

Filip Jicha: – A második játékrészben nem tudtunk úgy védekezni, ami tőlünk elvárható, s Alilovic is remek napot fogott ki. Remek kézilabdát játszott a Veszprém, mi viszont bántóan sokat hibáztunk. Szeretnénk holnap javítani.

Rene Toft Hansen: – A gyors indításaival vert meg bennünket a Veszprém, nekünk viszont nagy nehézséget okozott a helyzetek kialakítása. A jobb csapat győzött ma.

A szombati nap legfontosabb eseményeiről ITT olvashatja a vehirsport.hu élő tudósítását.