Ez nem csak napjaink hóbortja, divatja, a veszprémi anyakönyvvezető szerint az utóbbi évtizedben rendszeresé vált.
- Régebben Németországból és Ausztriából hozták haza szívük választottját a fiatalok, mostanában a közép- és dél-amerikai országok divatosak a veszprémiek körében. Sokszor találkozom perui, mexikói és brazil vőlegényekkel a házasságkötő teremben – mesél tapasztalatairól Molnár Erzsébet, s hozzáteszi, általában a lányos családok ragaszkodnak a magyarországi szertartásokhoz.
– Hazánknak nagyon szép házasságkötési szokásai vannak, és ezt a külföldiek is tisztelik, ráadásul a vőlegény révén a városba érkező családtagoknak és barátoknak alkalmuk nyílik egy kis üdülésre is. Országimázs szempontból a legjobb reklám a magyar lányok szerelme – mondja mosolyogva az anyakönyvvezető.
A házasság önmagában egyébként nem jelent előnyt a külföldi fél számára. Ahhoz, hogy letelepedési engedélyt vagy állampolgárságot kapjon hazánkban valaki, ugyanazokon a procedúrákon kell átesnie, mint azoknak, akik nem kötöttek házasságot.
Molnár Erzsébet: szép házasságkötési szokásaink vannak
– Tehát a szülőknek nem, a gyermeknek viszont előny a vegyes házasság, ilyenkor ugyanis alanyi jogon megkaphatja az anya és az apa állampolgárságát is. Sokan fordulnak hozzánk ilyen kérvényekkel, de az ügyintézés után sajnos mennek is vissza külföldre.
Dr. Sidibé Mamadou már uniós állampolgárként helyezkedett el, és kezdett dolgozni Veszprémben, azonban az eddig vezető út nem volt akadályoktól mentes.
- Szerencsésnek érzem magam, mert vannak, akik nem kapnak olyan lehetőségeket mint én – mondja a mali származású fogorvos. – Érettségi után a tanulmányi eredményem miatt ajánlották fel, hogy külföldön tanulhatok, választásom viszont nem volt. „Ha elfogadod, akkor Magyarországra akarsz menni, és fogorvos akarsz lenni” – tanácsolták a minisztériumban. Nem bántam meg, hogy éltem a lehetőséggel, hisz itt ismerkedtem össze a feleségemmel, aki Csehországból jött ide tanulni – meséli Mamadou, aki az egyetem után felesége hazájában telepedett le.
Sidibé Mamadou: Magyarországon ismerkedtem össze a feleségemmel
– Öt évig éltem ott, állampolgárságot is szereztem. A szívem végül visszahúzott Maliba, ahova egy rövid angliai kitérő után mentem vissza gyógyítani, de mivel az ottani továbbképzési lehetőségek szegényesek, úgy döntöttem, ott folytatom, ahol elkezdtem: Magyarországon. Uniós állampolgárként már nem volt akadálya, hogy visszatérjek és dolgozzak, ráadásul a diplomámat sem kellett honosítani.
A fogorvos úgy gondolja, ha most vágna neki a nagyvilágnak, nehezebb dolga lenne.
– Fizetnem kéne az egyetemért, és állást is nehezebben találnék utána. Ha csak Mali állampolgára lennék, munkavállalási engedélyre lenne szükségem, ami csak akkor lenne egyszerű, ha hiányszakmát tanultam volna.