A fűtési szezon idején viszont egyáltalán nem elhanyagolható, hogy a tetőtér mennyire képes megtartani a hőt. A hónap végi fűtésszámla kézhez vételekor még inkább át tudjuk érezni ennek a jelentőségét.
Pontosan ezért igyekszünk remekül hasznosítható támpontokat adni ebben a bejegyzésben azzal kapcsolatban, ahogyan a tetőtér hőszigetelését érdemes belülről kivitelezni.
Hőszigetelés padlástér esetén
A padlástér hőszigetelésének kialakításakor fontos előre tisztázni, hogy a helyiség terhelve lesz-e, tárolunk-e rajta bármit, illetve mennyire gyakran fogunk oda felmenni. Hogyha a válaszunk igen, akkor leginkább a terhelhető, lépésálló hőszigetelés jelenti az optimális megoldást.
Ha nem lesz terhelés, akkor a tetőtér beépítéséhez használt anyag ugyanúgy alkalmazható a szigeteléshez is. Példának okáért a táblás ásványgyapot vagy a tekercses üveggyapot abszolút megfelelő lehet.
Hőszigetelés lakott tetőtér esetén
Egy lakott tetőtér már némileg összetettebb kívánalmakat állít fel a szigetelés tekintetében. Először is fontos, hogy légrést kell hagyni közvetlenül a tetőfedés alatt. Ezzel elérhetjük, hogy a tető kellőképpen ki tudjon szellőzni.
Magát a hőszigetelést a páraáteresztő fólia alatt, a szarufák között célszerű elhelyezni. Minimum 15 centiméter szálas szigetelés lerakása feltétlenül ajánlott. Egyébként a táblás hőszigetelés kínálja a jobb opciót, mert egyszerűbben kivitelezhető a bedolgozása, és hosszabb távon is strapabíróbb lesz.
Amennyiben a választott vastagságú szigetelés meghaladja a szarufák vastagságát, akkor lécezés által mindenképpen növeljük meg magát a fák vastagságát. Ez azért fontos, mert a hőszigetelés hatékonyságát jelentősen képes rontani, ha összenyomják.
További hasznos tanácsok a tetőtér hőszigetelése kapcsán
Táblás anyag esetén a hőszigetelés a szarufák közé szorítható vagy tetszés szerint rozsdamentes drót alkalmazásával is rögzíthető. A horganyzott drót használata feltétlenül javasolt, így kiküszöbölve a fém korrózióját.
Fontos a hőszigetelést egy réteg párazáró fóliával lezárni. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a szoba és a szigetelés közé lecsapódó pára akár rövidebb idő alatt is képes károsítani magát a szigetelést. Továbbá a modern hőtükrös fóliák pluszban még néhány százaléknyi hőmegtakarítást is eredményeznek.
Ezt már csak valamilyen anyaggal kell majd belülről burkolnunk. Akár gipszkarton vagy lambéria alkalmazásával, majd pedig festéssel vagy épp tapétázással érhetjük el a minőségi végeredményt.