– A 70 év kevésbé kerek évforduló, mint a háromnegyed évszázadot jelentő 75 esztendő, de történelmi felfogásban ennyi egy emberöltő, így alkalom adódik a számvetésre-kezdte ünnepi köszöntőjét Gelencsér András egyetemi rektor a bevonulások és a meghívott vendégek köszöntése után, majd felidézte az egyetem jogelődjének, a Veszprémi Vegyipari Egyetem alapításának körülményeit és sikeres évtizedeit. Az ünneplő közönség közt ott ült Nemecz Ernő egyetemalapító is, aki 1949-ben érkezett Veszprémbe, ahol az egyetem létesítésével egyidőben alakult Ásványtan Tanszék vezetője lett, majd 1953-1954 közt az intézmény dékánja, majd 1971-től 1980-ig rektora volt. Straub Gyuláné Bodonyi Judit okleveles könyvtáros szintén részt vett az egyetem megalapításában, és most is ott volt a jubileumi ünnepségen. Mindkettejük oklevelet vehetett át a Pannon Egyetem alapításának 70. évfordulója alkalmából.
Gelencsér András rektor köszöntőjében kitért arra is, hogy a Pannon Egyetem ma jól sáfárkodik a forrásokkal, állja a viharokat és a hazai felmérések mellett eredményei és kutatásai alapján a nemzetközi összehasonlításokban is előkelő helyet foglal el. A HVG 2020-as felsőoktatási rangsorában a TOP10 legjobb hazai felsőoktatási intézmény között szerepel.
A hagyományok tisztelete, a családi légkör és az egyetem szó infláció előtti jelentéséhez való ragaszkodás jellemzi ma az intézményt
– summázta gondolatait.
Brányi Mária alpolgármester a városvezetés és az egyetem közti kapcsolat fontosságáról beszélt, miközben kiemelte a Pannon Egyetem utóbbi években elért rangos eredményeit. – Ilyenkor a laikusok is büszkék lehetnek az egyetemre, mely a veszprémi társadalmi környezetben fontos szereplő – mondta. Az alpolgármester reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jövőben továbbra is sikeres programokat valósítanak meg (az önkormányzattal) közösen, melynek gyümölcsét a következő generációk arathatják le. A támogatásra továbbra is számíthat az intézmény – mondta.
A beszédek után további okleveleket adományozása következett. Professor Emeritus címet kapott Vincent van Hueven, Méray László-díjat dr. Kristófné dr. Makó Éva egyetemi docens, TDK Oktatói Díjat dr. Kovács Gábor adjunktus, Polinszky-ösztöndíjat pedig Czédli Diána anyagmérnök.
Az egyetem történetéről Kovács Kristóf nyugalmazott egyetemi docens, az intézmény korábbi diákja tartott „szubjektív, hiányos és rendhagyó” áttekintést. Ebben kiemelte, a hiedelmekkel ellentétben nem Pécsett, hanem Veszprémben alapították meg az első hazai felsőoktatási intézményt. Erről egy veszprémi érseki levéltárban található 1276-os rendelet áll bizonyítékul, miszerint IV. László ebben az évben intézkedett a Csák Péter hadai által feldúlt Veszprémi Káptalani Főiskola újjáépítéséről. A főiskolán, amelyet a korabeli források Bologna és Párizs magaslataiban emlegettek, a hét szabad művészet mellett jogot és diplomáciát is tanítottak.
A jubileumi ünnepségen Nagy Gergely gitáros mandolinon, Kovács Attila zeneszerző pedig zongorán működött közre. Utánuk öregdiákok visszatekintő előadásai színesítették a programot. Többek közt a Kürt Zrt. elnöke, Kürti Sándor mellett a Continental ügyvezető igazgatója, Pápai Tamás, a Katedra Nyelviskola ügyvezetője, Véh Balázs, a MOL Downstream igazgatója, Galambos László, és az MTA professzor emeritusa, Szépvölgyi János is előadást tartott.
A jubileumról készült galériánkat itt találja meg: