A Veszprémi Művész Céh alapítói, pártolói és a művészet különböző formáit kedvelői gyűltek össze ismét, hogy felidézzék az első magyar vidéki művész céh megalapításának és a mögöttük hagyott három évtizednek a történéseit. Mindezt egy színes, több művészeti ágat magában foglaló kiállítás megnyitójával egybekötve.
Már csak a közönség összetétele is alátámasztotta azt a felvetést, amit az alapítók közül többen is kiemeltek a megnyitó ünnepségen, miszerint Veszprém és a Királynék városának tágabb régiójában mindig is egy rendkívül aktív és kreatív művészi élet pezsgett. Ennek adott 30 évvel ezelőtt formát és teret a Veszprémi Művész Céh, amelynek ünnepi kiállításmegnyitóján ismét számos érdeklődő volt jelen.
Szombat délután a Veszprémi Vár több kiállítótermében is megnyílt az a tárlat, amelyeken a térség művészeinek alkotásain keresztül lehet betekintést nyerni abba a pezsgő művészi világba, ami ezt a térséget jellemzi.
Az ünnepségen az alapítók Hegyeshalmi László, a Művészetek Háza igazgatójának moderálása mellett felidézték az elmúlt 30 évet. Azt az időszakot, amikor a magyar művészek 95%-a a fővárosban alkotott, a vidéki városok másodhegedűsök voltak. Holott a fővárosban az összetartás és közös gondolkodás helyett a versengés, a díjak és elismerések halmozása volt a meghatározó elsődlegesen.
Ezzel párhuzamosan és ezzel szemben alapították meg 1989. augusztus 7-én a Veszprémi Művész Céhet Raffay Béla szobrászművész salföldi házában.
Ez volt a rendszerváltás idején az országban az első önerőből létrejött független civil művészeti társaság.
Az alapítók csupán két alapszabályt fektettek le: a tagokat nem kötötték művészeti ághoz és iskolai papírhoz, csak a tehetség számított. A másik vezérlő fonal az volt, hogy a művészek egymásra nem konkurensként és kritikusként tekintettek, hanem barátként, kollégakánt.
Mint utólag kiderült, Veszprémben „aranybányába” nyúltak az alapítók és hamar megerősödött ez a formáció.
A jubileumi tárlat megnyitóján Porga Gyula polgármester is kiemelte, hogy a Veszprémi Művész Céh lényege a közösségben rejlik, hiszen olyan művészek fektették le az alapjait, akik mindannyian külön-külön alkottak, ebben a formában mégis egy egységet formáltak. Munkásságuk pedig üzenet lehet a fiatal követőik számára is, hogy közösségben, kellő elhivatottsággal hogyan lehet sikerre vinni a kultúrát.
A Veszprémi Művész Céh alapítói név szerint, akiknek sokat köszönhetünk, hogy helyi és térségi kultúránk ilyen színes és erős: Bokros Júlia, Bokros László, Csüllög Júlia, Felhősi István, Hegyeshalmi László, Horváth Lajos, Tisza Kalmár György, Korényi Dalma, Král Éva, Olasz Miklós, Raffay Béla, Somogyi Győző, Vásárhelyi János.
A Veszprémi Művész Céh 30 jubileumi kiállítás három helyszínen a Csikász Galériában, a Várgalériában és a Magtárban tekinthető meg több mint száz alkotás várja az érdeklődőket térségünk alkotóinak munkájából egészen 2020. február 9-ig. A kiállítás kurátorai Kulcsár Ágnes és Dohnál Szonja.